Má ho takmer každá škola. Hoci aj dnes sa nájdu také, čo sú naďalej len akousi úschovňou pre deti pracujúcich rodičov, väčšina škôl už v školskom klube ponúka deťom rôzne aktivity a krúžky. Tieto im výborne vypĺňajú voľný čas – ak však chcete mať dieťa hudobne či výtvarne rozvinuté, je lepšie ho zapísať na základnú umeleckú školu.
* Poplatok za školský klub je symbolický: 20 až 50 korún na žiaka mesačne.
ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA
Ak to s rozvíjaním umeleckého talentu svojho dieťaťa myslíte vážne, mali by ste ho prihlásiť na ZUŠ. Tá poskytuje ucelené osemročné vzdelanie v hudobnom, výtvarnom či tanečnom odbore (s vysvedčením) a jej výsledky berú do úvahy pri prijímacích pohovoroch aj stredné umelecké školy. „Deti u nás dosahujú lepšie výsledky ako v bežných krúžkoch, pretože u nás učia akademickí maliari či hudobní majstri. Vyšší kredit máme aj preto, že žiaci, ktorí k nám chodia, sa zapájajú do súťaží organizovaných ministerstvom školstva, ale aj medzinárodných súťaží,“ hovorí Marián Martinák zo ZUŠ na Exnárovej ulici v Bratislave.
* Ani tu nie sú poplatky vysoké: ak si vyberiete hudobný odbor, zaplatíte okolo 200 korún za polrok, ak výtvarný či tanečný okolo 125 korún.
CENTRUM VOĽNÉHO ČASU
Nachádza sa v každom okresnom meste a ponúka súbor popoludňajších aktivít pre deti, ktoré poobede nemajú čo robiť. Deti môžu robiť akúkoľvek činnosť, ktorá je v možnostiach centra – maľovať, hrať sa spoločenské hry či súťažiť.
* Do CVČ deti môžu dochádzať bezplatne, avšak so súhlasom rodičov.
SÚKROMNÝ UČITEĽ A TRÉNER
Ak chcete, aby vaše dieťa malo súkromie a individuálnu výučbu, zaplaťte mu súkromného učiteľa. Dnes si ho môžete vybrať takmer na všetko – na šport, umenie, hudbu i tanec.
* Nie je však lacný – za jednu vyučovaciu hodinu si môžete pripraviť od 200 až do 800 korún.
ŠPORTOVÝ KLUB
Ak je vaše dieťa pohybovo nadané a chcelo by sa aktívne venovať futbalu, hokeju, volejbalu, plávaniu, tenisu či basketbalu, môžete sa poobzerať po športovom klube vo vašom okolí (niekedy kluby organizujú tréningy aj priamo na školách).
* Takýto klub však nie je lacnou záležitosťou – napríklad za hokej a tenis, údajne dva najdrahšie športy na Slovensku, zaplatíte aj tisícku mesačne.
INÉ ZARIADENIA:
Rôzne typy krúžkov a záujmových činností ponúkajú aj rôzne iné zariadenia, napríklad v Bratislave Bibiana (50 korún na hodinu), ÚĽUV (okolo 1000 korún za kurz) či Iuventa. (sr)