
Izraelský vojak prikrýva obeť posledného palestínskeho útoku v blízkosti Tel Avivu, ktorý si vyžiadal osem životov. V dolnom rohu príslušníčka izraelských ozbrojených síl plače na mieste tragédie, ktorá je najkrvavejším útokom Palestínčanov za posledného tri a pol roka. FOTO - REUTERS
JERUZALEM, GAZA - Z palestínskych politikov nikto včerajší čin Palestínčana z Gazy, ktorý neďaleko Tel Avivu autobusom zrazil osem Izraelčanov, otvorene neodsúdil. V niektorých vyjadreniach sa medzi riadkami dali čítať sympatie. Páchateľ podľa vyjadrení svojej rodiny nemal doteraz problémy so zákonom a nepracoval pre žiadnu organizáciu. Izraelčania označujú akciu za teroristický čin. Premiér Ehud Barak nariadil úplnú blokádu vrátane vonkajších hraníc palestínskych území.
„Izraelská vojenská eskalácia vplýva na pocity palestínskych ľudí,“ povedal včera palestínsky vodca Jásir Arafat počas návštevy v Turecku. Podľa tajomíka palestínskej vlády Abdula Amína Rahmána šlo o individuálny prejav hnevu proti štátnemu terorizmu Izraela. K zodpovednosti za atentát sa predsa prihlásila doteraz neznáma palestínska organizácia Brigády návratu. Hnutie Hamas ho schvaľovalo - podľa neho bol odpoveďou palestínskeho ľudu na deštrukciu palestínskych práv Izraelom.
Izraelčania označovali útok za teroristický atentát. Apelovali na medzinárodné spoločenstvo, aby vyvíjalo tlak na palestínskeho vodcu, ktorý je podľa židovského štátu zodpovedný za násilie a teror. „Ak Jásir Arafat nie je schopný kontrolovať skupiny spolupracujúce s teroristami, nezaslúži si titul prezidenta uznávaného medzinárodným spoločenstvom,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení Baraka. „Izrael vezme na zodpovednosť narušiteľov a tých, ktorí ich vyslali,“ píše sa v dokumente. Novozvolený izraelský premiér Ariel Šaron atentát odsúdil. Z jeho slov vyplynulo, že bezpečnosť izraelského územia možno zabezpečiť len tak, že sa tvrdo zakročí proti palestínskemu povstaniu.
Americký prezident George W. Bush ostro odsúdil túto teroristickú akciu a vyzval strany na ukončenie násilností.
Útok poukazuje na to, že v stave súčasnej intifády Izraelčanom nehrozí nebezpečenstvo len na palestínskych územiach, ale aj vnútri židovského štátu. Podľa niektorých vyjadrení Izrael teraz prehodnotí politiku prideľovania pracovných povolení. Páchateľ päť rokov legálne pracoval v Izraeli. „Našou politikou bolo doteraz dovoliť Palestínčanom po určitej previerke pracovať a zarábať v Izraeli. Je to korektná politika, ale bude ju treba prehodnotiť,“ hovorí minister obrany Efraim Sneh. Podľa neho teraz disponuje 14 500 Palestínčanov platným pracovným povolením, no pre obštrukcie na hraniciach dochádza do Izraela pracovať oveľa menej ľudí. Pred začiatkom intifády dochádzalo do Izraela za prácou 120 tisíc Palestínčanov z Gazy a Predjordánska. (kl, reuters, tasr)