BRATISLAVA – Iba 14 percent ľudí verí, že je možné dostať sa na lekársku fakultu bez úplatkov, a iba desať percent si to myslí o právnickej fakulte. Také sú výsledky prieskumov Transparency International Slovakia o korupcii na školách. Vysoké školy sú podľa respondentov zaťažené korupciou najviac a dávajú sa na nich i najvyššie úplatky.
Ministerstvo školstva sa obhajuje tým, že na vysoké školy nemá dosah, lebo „sú to samosprávne subjekty, ktoré samy prijímajú opatrenia na zabezpečenie transparentnosti“. K odstráneniu prípadnej korupcie by vraj mal prispieť nový zákon o vysokých školách.
Hoci vysoké školy už urobili v posledných rokoch pár krokov k objektivizácii prijímačiek, ľudia neveria, že sa na nich nepodpláca. Ak sa ich dieťa na školu nedostane, tvrdia, že preto, lebo iný dal viac.
„Ak sa v školstve neuskutoční reforma, s korupciou nepohneme,“ povedala pre SME prezidentka Transparency International Slovakia Emília Sičáková. „Štát tvrdí, že vzdelanie, zdravotníctvo a ďalšie veci poskytuje zadarmo, ale sú tu všelijaké medúzy, ktoré získavajú z ľudí peniaze. A štát je ticho, lebo vie, že to nedokáže zvládnuť.“
Podľa ľudí, ktorí dali niekomu zo školstva „pozornosť“, urobili tak najčastejšie preto, aby sa ich dieťa dostalo na školu, druhým dôvodom bolo získať preň lepšie známky a takmer dvadsať percent preto, že je taká tradícia a je to bežné. (sr, gal)
Viac čítajte v SME v utorok