
Telá ľudí ušliapaných davom zhromaždili v miestnej nemocnici. FOTO- REUTERS
V Násiku včera hodinu a pol predtým, ako si Mars a Zem boli najbližšie za posledných 60-tisíc rokov, dav ušliapal najmenej 39 ľudí a viac ako 100 sa zranilo. Väčšina obetí boli staré ženy. Ako panika vznikla, nebolo jasné. Podľa BBC dav prelomil bariéru a všetci sa snažili dostať k rieke cez uvoľnený priestor. Pri jednej z bariér vraj stálo až 50-tisíc ľudí.
Iné zdroje uvádzali, že zmätok nastal po tom, čo pútnici začali zbierať peniaze, ktoré tam rozhadzoval sadhu - svätý muž.
„Moju 60-ročnú svokru zatlačili do davu, tam spadla a šliapali po nej. Zomrela na mieste. Trvalo dlho, kým sme ju odtiaľ mohli odniesť,“ povedala pred miestnou nemocnicou Suman Mahashindová. Na spanikárený dav sa sťažovali aj lekári, ktorí sa nemohli dostať k zraneným. Keď pozbierali mŕtvych a zranených, veriaci pokračovali vo svojej ceste.
Hinduisti oslavovali sviatok Kumbh Mela, ktorý svoj pôvod odvodzuje z mytologického boja medzi bohmi a démonmi o pohár s nektárom (kumbh znamená po hindsky pohár, mélá slávnosť, trh), pri ktorom sa niekoľko kvapiek nektáru vylialo na Zem.
Jedna z nich dopadla práve na Násik, ďalšia na Iláhábád pri sútoku Gangy a Jamuny a dve na Hardvár a Udždžain. Sviatok sa slávi každé tri roky postupne na štyroch pútnických miestach, teda v Násiku každých 12 rokov.
V Indii sa náboženské púte často stávajú miestom tragédií. V roku 1999 dav pri hinduistickej svätyni na juhu Indie vyvolal zosuv pôdy, ktorý si vyžiadal 51 životov. Päťdesiat ľudí ušliapal dav v roku 1986 v meste Harídvar, v roku 1954 zomrelo 800 pútnikov tiež počas sviatku Kumbh Mela v Allahabáde.
Pred púťou v Násiku veriaci aj médiá upozorňovali, že polícia ani zdravotníci nie sú pripravení na zvládnutie takého obrovského davu. Podľa polície sa včera v posvätnej rieke kúpalo až jeden a pol milióna ľudí.
(mik, čtk, reuters)