
Za dolár dnes treba v banke zaplatiť okolo 39 korún a 50 halierov. Ešte pred troma mesiacmi stačilo 35 korún a 50 halierov. Doláre sú však stále lacnejšie ako pred rokom. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
ešte desať centov pridať. Keď dnes trhy porovnávajú európsku a americkú ekonomiku, rozhodnú sa investovať do dolárov.
„Je úplne jasné, že americké ekonomické čísla dolár v posledných dňoch dosť ‘postrkujú‘,“ povedal britskej BBC menový analytik IDEAglobal Andrew Delano. „A zároveň sme svedkami slabých dát z eurozóny. USA predsa len budú viesť svetovú ekonomiku.“ Vo štvrtok zverejnené čísla naznačili, že americký priemysel sa zotavil a lepšie sa darí aj trhu práce.
Euro stratilo od júna takmer desatinu hodnoty. Tým sa jeho zisky od minulého roka znížili na 33 percent. Len vo štvrtok kleslo o dve percentá na čerstvé štvormesačné minimum, a v piatok padalo ďalej. Včera sa prepad zastavil, kurz sa pohyboval tesne pod 1,10 dolára za euro. Obchodníci vyčkávali, či ďalšie ekonomické čísla potvrdia trend presunu investícií z dlhopisových na akciové trhy. „Tento týždeň sa očakávajú veľké čísla, ktoré by mohli posunúť euro pod 1,08 dolára,“ povedala agentúre Reuters nemenovaná ekonómka.
Z troch vedúcich svetových mien – dolára, eura a jenu, práve euro najviac utrpelo odchodom investorov, ktorí počas vojny v Iraku uprednostňovali európske cenné papiere. Obchodníci sa čoraz viac obávajú slabosti ekonomiky starého kontinentu: štyri krajiny, vrátane najväčšej nemeckej, bojujú s recesiou. Nad eurozónou sa ešte viac zamračilo, keď ďalší pokles ekonomiky ohlásilo aj Francúzsko.
Oslabenie eura by zároveň mohli privítať európske podniky, ktorým silná mena znepríjemnila život. Vzostup eura napríklad spôsobil prepad nemeckej ekonomiky, pretože dramaticky znížilo hodnotu vývozu.
Taký priepastný rozdiel ako teraz by podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu nemal medzi USA a eurozónou trvať príliš dlho. Pre agentúru SITA povedal, že posilňovanie dolára by sa malo zastaviť v budúcom roku, prípadne ešte v poslednom štvrťroku tohto roka. Deficit bežného účtu USA bude naďalej priveľký a ekonomický rast eurozóny bude vyšší. „Euro by sa malo posilniť na úroveň okolo 1,20 dolára alebo aj nad,“ myslí si Prega.
(bro)
Aj koruna oproti doláru stráca
Dolár zaznamenal rýchly rast aj oproti slovenskej korune. Pred tromi mesiacmi nestál na devízovom trhu ani 35 korún, teraz je to takmer 39 korún. K vplyvu vývoja kurzu dolára oproti euru sa pridalo aj oslabenie koruny oproti euru.
Posilňovanie dolára by nemalo mať podľa analytikov na našu ekonomiku výraznejší dosah, napísala agentúra SITA. Podniky, ktoré inkasujú v dolároch, nimi totiž väčšinou aj platia. Efekt zmeny kurzu je tak veľmi malý. Silný dolár sa však môže prejaviť v zahraničnom obchode. Ak by euro stálo menej ako dolár, mohol by sa zhoršiť vývoj bežného účtu, ale aj zrýchliť inflácia najmä pre rastúce ceny pohonných látok, povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.