Alfa a omega vášho úspechu
Životopis by mal byť predovšetkým stručný, prehľadný a musí jasne a dobre prezentovať vaše schopnosti a vedomosti. Je to totiž základný dokument, z ktorého bude vychádzať personálna agentúra alebo aj váš potenciálny zamestnávateľ.
Svoj životopis môžete vhodne modifikovať podľa toho, aké sú kritériá pre uchádzačov na pozíciu, o ktorú máte záujem: nevynechajte nič podstatné, upozornite na svoje skúsenosti a aj na zdanlivo nepodstatné veci (napríklad schopnosť dobre vychádzať s ľuďmi, záľuby aj okrajovo súvisiace so zameraním vašej budúcej práce, aj neoficiálne skúsenosti s vedením kolektívu a podobne). Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, takto môžete rozšíriť svoje možnosti aj o taký typ práce, ktorá vám vôbec nezišla na um. Agentúra alebo zamestnávateľ vám môže ponúknuť pozíciu, ktorá by vám veľmi dobre „sadla“, len ste o nej nevedeli. A pritom môže byť dokonca postavená aj vyššie v organizačnej hierarchii firmy.
Zopár rád ako uspieť pri pohovore
Ak ste úspešne prešli prvým kolom – výberom na základe životopisu - pozvú vás na vstupný pohovor. Myslite na to, aký dôležitý je prvý dojem, ktorým zapôsobíte na zamestnanca firmy, s ktorým sa budete zhovárať - zamyslite sa nad svojou gestikuláciou vyjadrovaním aj mimikou, oblečte sa pozorne a nie príliš nápadne.
Pri pohovore určite príde aj k prevereniu vašich odborných znalostí, môžete dostať test z odborných otázok ale aj osobnostný test. Vôbec nezaškodí, ak budete mať so sebou pri pohovore všetky materiály, projekty, doporučenia, certifikáty, o ktorých sa zmieňujete v životopise. Pôsobí to dobrým dojmom a potvrdíte tým aj svoj záujem, serióznosť aj skutočný záujem o ponúkanú pozíciu.
A myslite na to, že nájsť vhodného, odborne fundovaného a osobnostne profilovaného kandidáta nie je vôbec ľahké. Nemali by ste sa preto cítiť v obrannom postavení, ale naopak rozmýšľať, ako budete svoje silné stránky prezentovať čo najprijateľnejšie, najpresvedčivejšie a najlepšie.
Čo robiť, ak vás neprijali
Ak sa nedozviete vo vopred stanovenom termíne, či s vami firma počíta alebo nie, informujte sa sami. Vôbec nie je hanba zavolať do firmy alebo personálnej agentúry, ako dopadla vaša kandidatúra na spomenuté pracovné miesto.
A zapamätajte si: ani neúspech vo výberovom konaní by nemal byť pre vás príčinou na to, aby ste prestali komunikovať s danou firmou alebo agentúrou. Pri vyrozumení o výsledku výberového konania by ste sa mali dozvedieť aj to, prečo sa firma nerozhodla pre vás. Ak sa tak nestane, informujte sa sami o príčinách vášho neúspechu. Možno zistíte, že ste sa o miesto pripravili napríklad tým, že ste v životopise nespomenuli niektoré zo svojich zdanlivo nepodstatných skúseností. Nabudúce to môžete zmeniť a neopakovať dvakrát tú istú chybu, hlavne ak ide o vašu profesijnú budúcnosť.
Autor: MILAN KÚDELA, G & R Management document and consulting company