Friedrich Dürrenmatt bol terorista na dôchodku. Svoje si odskákal v sedemdesiatich rokoch, keď bol príslušníkom Rote Armee Fraktion (RAF). So skupinou Baader-Meinhofová vyhadzoval do vzduchu autá, pašoval zbrane, alebo unášal politikov. Keď ho chytili, odsedel si desať rokov a potom sa vrátil sem, do svojej rodnej krajiny a rodného mesta. Povedal si, že sa naterorizoval dosť a zaslúži si odpočinok. Otvoril si malé starinárstvo v štvrti Aussersihl, predával turistom rôzne zbytočnosti a užíval si slnečnú starobu.
Lenže teroristi do dôchodku neodchádzajú. To vie každý terorista. Dürrenmatt na to možno zabudol, preto bol veľmi prekvapený, keď mu do starinárstva vošli dvaja muži a oslovili ho jeho starým krycím menom. Celý sa roztriasol. Odviedol ich dozadu a oni mu vysvetlili, čo chcú. Zajtra príde do tohto mesta Roger Krowiak, povedali. Ukázali mu fotografiu a potom položili pred neho veľkú pištoľ. Potrebujeme, aby si ho zlikvidoval, pokračovali a zdôraznili, že on, Dürrenmatt, to určite dokáže. A keď nie… Veľavýznamne sa odmlčali a odišli.
Dürrenmatt mal zlú noc. Z materiálov, ktoré mu muži nechali, vyčítal, že Krowiak nebol len tak hocikto. Ten chlapík dokázal za minútu vystrieľať rotu Zambijských legionárov. A teraz ho má zlikvidovať on, Dürrenmatt, terorista na dôchodku.
Ráno sa smutne naraňajkoval, na dvere obchodu zavesil tabuľku s nápisom „zatvorené“, do aktovky strčil pištoľ a vybral sa k Romantikhotel Florhof, v ktorom mal byť Krowiak ubytovaný.
Spoznal ho hneď, ako vyšiel von. Vysoký štíhly chlapík s ostro rezanou tvárou. Presné pohyby, pružná chôdza. Na tvári slnečné okuliare. Dürrenmatt chvíľu premýšľal, či ho zastrelí priamo pred hotelom, ale Krowiak už vykročil a zamieril k nábrežiu Limmatquai. Dürrenmatt prestal premýšľať a pustil sa za ním. Príležitosť sa nájde, skôr či neskôr.
Po dvoch hodinách bol Dürrenmatt celý uchodený. Krowiak si zrejme urobil miestopisnú vychádzku. Poprechádzal sa po nábreží, obdivoval jazero a vrcholky alpských štítov, potom zamieril na Bahnhofstrasse, kde si dal kávu. Navštívil katedrálu Grossmünster, v ktorej Huldrych Zwingli hlásal reformáciu, navštívil obchod s ementálskymi syrmi, potom obchod s čokoládou a napokon obchod s legendárnym armádnym skladacím nožíkom. Dürrenmatt mlel z posledného.
Napokon sa dostali na Spiegelgasse. Krowiak postál pred domom, v ktorom kedysi sídlil Kabaret Voltaire, potom sa vrátil späť a vošiel do domu č. 14. Dürrenmatt zostal zmätene stáť. V tomto dome kedysi býval Lenin. Snáď si Krowiak nešiel uctiť jeho pamiatku? Čakal asi desať minút. Potom vošiel dnu aj on. Ruky sa mu potili. Opatrne kráčal hore schodmi a načúval.
Nečakane sa otvorili dvere jedného z bytov. Von vyšiel Krowiak. V ruke držal napchatú aktovku. Usmial sa na Dürrenmatta, povedal guten tag a odkráčal dolu schodmi. Dürrenmatt zostal stáť. Dychčal a celý sa triasol. Stlačil kľučku na dverách bytu, z ktorého vyšiel Krowiak. Byt bol prázdny. V obývačke ležali dve mŕtvoly. Boli to muži, ktorí ho poverili Krowiakovým zavraždením.
Dürrenmatt vyspätkoval z bytu a takmer utekal do svojho starinárstva. Pištoľ zahodil do rieky. On je terorista na dôchodku. Odsedel si svoje a teraz volí sociálnu demokraciu. Trasú sa mu ruky a vták sa mu nepostavil, ani nepamätá. Chce mať pokoj. Aj lekár mu to predpísal. Len pokoj a žiadne rozčuľovanie.
V ktorom meste prebehla Krowiakova štrnásta akcia? Uhádnite miesto jeho pobytu, pošlite SMS so súradnicami a leťte za Krowiakom k jazeru medzi horami.