Mladých dnes nezoženiete, hovorí spišský bača

Na družstevnom salaši v kopcoch nad dedinou Lúčka neďaleko Spišského Podhradia sa bača Peter Kudas nezastaví. Každú chvíľu niekto na salaš prichádza. Hovorí, že v utorok neďaleko neho pod cestou udrel blesk. V roku 1986 mu vraj blesk štyri metre od koliby


Bača Kudas s vyznamenaním.


FOTO SME – RICHARD FILIPKO


zabil syna, jemu v utorok veľa nechýbalo. V maringotke má odloženú plaketu prezidenta. Rudolf Schuster mu ju dal, keď sa k nemu prišiel hore na salaš pozrieť. Má 440 dojných a 160 nedojných oviec. „Zvykneme si robiť srandu, že by sme si mali kúpiť nejaký krokomer. Či by ukázal, že valach prejde aj dvadsať-tridsať kilometrov denne.“ Okolo koliby pobehujú sliepky. „Tam nechoďte,“ zvolá jeden z valachov na turistov, ktorí sa blížia k jednej z maringotiek. „Je tu okotená suka, má mladé, mohla by skočiť.“ O živote na salašoch hovorí PETER KUDAS, bača na družstevnom salaši v Lúčke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi bačovaním teraz a v minulosti? Je oviec viac alebo menej?

„V minulosti bolo oviec oveľa viac.V niektorých dedinách bolo 400 obyvateľov a 4-tisíc oviec. Ja som rodák z Osturne a tam boli v dome tri generácie – dvanásť ľudí, ale oviec raz toľko. Ovca národ živila aj obliekala. V minulosti bol aj iný systém na salašoch. Bačovia boli volení, ako teraz poslanci. Ktorý bol najčistejší, dával najviac syra, toho majitelia oviec zvolili za baču.“

Je chov oviec ziskový?

„Poľnohospodárstvo ako celok u nás veľmi ziskové nie je a tento rok možno nebude ani náš salaš. Ovca by nemala byť stratová, ale tento rok je veľmi suchý a je menej mlieka. Okrem toho niektoré činnosti sú stratové. Dnes dáme strihačovi za ostrihanie jednej ovce 23 korún a vlnu družstvo predá za 15 korún. A strihať ich musíme dvakrát ročne.“

SkryťVypnúť reklamu

Na väčšine územia Slovenska je údajne veľký problém zohnať ľudí, ktorí by pracovali na salašoch. Prečo mladí nechcú robiť s ovcami v prírode?

„V niektorých oblastiach už žiaci na základnej škole prepočítavajú, koľko dostanú podpory. Niekedy si myslím, že mladí by na košiar nešli robiť ani za vysoký plat. Nebaví ich to. S ovcami treba byť celé leto. Keď sa mi ženil syn, o pol druhej bol sobáš a ja som bol ešte o pol desiatej pri košiari a v nedeľu na obed som už bol späť. Na salaši ma zastúpil 72-ročný známy. Mladšieho som nezohnal. Práca na salaši je veľmi ťažká.“

V čom?

„Napríklad, ja som už o druhej v noci v kolibe, založím oheň, zohrejem vodu a o trištvrte na tri začíname dojiť. O piatej si idú chlapi, čo idú pásť, zajesť, dajú si kávu alebo žinčicu, posedia a idú pásť. Ja začnem z nadojeného mlieka robiť syr, žinčicu. O pol jedenástej sa valasi s ovcami vracajú, o pol dvanástej druhýkrát dojíme. Potom sa zasa to isté urobí, čo ráno – mlieko spracujeme na syr, valasi idú znova pásť, vracajú sa o pol piatej, od pol šiestej ideme dojiť a znova dokola. Končíme niekedy o deviatej, desiatej a ráno znova. Každé ráno ešte prekladáme košiar, aby ovce neboli na tom istom mieste. Tak to ide od apríla do 16. októbra, keď idú ovce do ovčína na družstvo.“

SkryťVypnúť reklamu

Stáva sa často, že medveď alebo vlci zadrhnú ovce?

„Už nám potrhali niekoľko kusov, ale tohto roku ešte nie. V máji, júni, júli, začiatkom augusta majú ešte zverinu, malé diviaky, srnčatá, zajace, ale v septembri už vlčice učia mladé trhať.“

Okolo oviec máte psy, neodoženú vlky?

„Pes aj dá najavo, že sú tu vlci, ale je priviazaný, my sme unavení, niekedy sa nezobudíme. Vlci sú schopní robiť si prieskum, aj týždeň-dva, sledujú, kedy sú ovce zoslabené. A vedia zaútočiť aj nadránom, keď sme už hore. My ráno ešte za tmy podojíme, ideme s mliekom od košiara ku kolibe, mlieko precedíme a vlci za ten čas ovcu zadusia.“ (rf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 727
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 533
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 538
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 527
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 459
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 044
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu