Mahdí Ubajdí sa ešte v 80. rokoch podieľal na výrobe atómovej zbrane. Pred 12 rokmi dostal od Saddáma Husajna príkaz, aby špeciálnu odstredivku, potrebnú na výrobu bomby a dôležité dokumenty, ukryl. Ubajdí ich zakopal v záhrade. Tam prežili všetky kontroly medzinárodných inšpektorov a tam by asi aj zostali.
Po páde Saddámovho režimu mal strach. Keď mu Američania sľúbili azyl a skutočne ho spolu s rodinou z nebezpečného Bagdadu dostali až do Washingtonu, začal spievať. Minulý týždeň to objavila televízia CNN a včera to zverejnila.
Odhalenie samo osebe nie je také šokujúce. V žiadnom prípade to nie je tak dlho očakávaná dymiaca zbraň, ktorá by potvrdila, že Saddám skutočne mal funkčnú zbraň hromadného ničenia.
Prekvapivé nie je ani potvrdenie, že iracký režim sa snažil vytvoriť atómovú zbraň. O tom sa už niekoľko rokov vedelo. Dôkazy zo záhrady dokonca naznačujú, že presne podľa irackých priznaní s jej výrobou na začiatku 90. rokov prestali.
Napriek tomu je Ubajdího priznanie veľmi dôležité. Naznačuje dve zásadné skutočnosti: ľudia bývalého režimu začínajú výmenou za určité istoty hovoriť. Ubajdí tvrdí, že vie o ďalších vedcoch, ktorí majú čo povedať. Jeho cesta do Ameriky im môže rozviazať jazyk.
Ešte vzrušujúcejšie je však druhé odhalenie: v Iraku Saddám naozaj dokázal skrývať zakázané zbrane a ich súčiastky. Ak Ubajdí mohol na záhrade zakopať špeciálnu odstredivku a dokumenty, hneď v susedstve môže byť pri troche predstavivosti zakopaná skúmavka s antraxom.
Kritici, ktorí tvrdia, že George Bush a Tony Blair sa do vojny pustili nadarmo, lebo žiadne zakázané zbrane neexistujú, museli včera spozornieť.
Presne tento rozmer objavu najviac zasiahol bývalého inšpektora OSN a od pondelka šéfa inšpekčného tímu americkej CIA v Iraku Davida Kaya. „Neexistuje, že by to odhalili medzinárodní inšpektori. Ja by som to neobjavil. A neobjavili by to ani moji nástupcovia,“ povedal CNN.
Ubajdího záhradné tajomstvo je aj dôkazom rozličného nazerania na celý konflikt v Iraku. Washington v ňom vidí dôkaz, že Saddám svoj jadrový program len zamrazil a celý čas bol pripravený v ňom pokračovať, Medzinárodná agentúra OSN pre atómovú energiu zasa dôkaz, že sa ho vzdal, a preto nebol skutočnou hrozbou pre svet.
Predstavitelia Bushovej administratívy aj americkí vojenskí experti na zbrane hromadného ničenia upozorňujú, že odstredivky a dokumenty by ušetrili Saddámovi niekoľko rokov výroby bomby a hlavne niekoľko miliónov dolárov.
„Ubajdí dostal príkaz zakopať, stačilo, aby dostal príkaz opäť ich vykopať,“ povedal David Albright z Inštitútu pre výskum a medzinárodnú bezpečnosť.
MATÚŠ KOSTOLNÝ