
Mladí Rusi pijú pivo. FOTO - ČTK
Tento rok sa do histórie zapíše ako prvý, počas ktorého ruskí milovníci alkoholických nápojov utratia viac než za klasickú vodku. Odhaduje sa, že na konci roku 2003 bude bilancia nasledujúca: pivo vytiahne z peňaženiek Rusov približne 6,5 miliardy dolárov. Čo je skoro o miliardu viac než vlani. Kým obľuba piva stúpa, vodka stagnuje. Za ňu Rusi vydajú rovnako, ako vždy 6,2 miliardy dolárov.
Podľa agentúry ITAR-TASS už tento rok výrobcovia alkoholu zareagovali na predpovede o zmene chuti ruských spotrebiteľov. Od apríla do konca mája klesla výroba vodky o 8,6 percenta. Naopak, výroba piva sa za posledný rok zvýšila o 20,8 percenta.
Pivo pijú hlavne mladí. Psychológovia tvrdia, že mladý Rus sa už podobá svojmu vrstovníkovi zo západnej Európy nielen vzhľadom, ale i myslením. Má doma počítač, fajčí marihuanu a nezapíja ju vodkou, ale pivom, a nehryzká k tomu suchú rybu zabalenú v novinách, ale chipsy či hamburger.
Okrem kvality sa však menia aj kvalitatívne ukazovatele ruského piva. Dosiaľ nemalo najlepšiu povesť. V 90. rokoch sa v ruských veľkých mestách objavilo obrovské množstvo najrôznejších zahraničných značiek. Vedľa nich vyzerali ruskí výrobcovia ako totálni amatéri a ich produkty pili skôr menej majetní, navyše často zo zle vymytých škatúľ na mlieko.
Postupne sa však situácia začala radikálne meniť. Napríklad, pivo Baltika sa začalo objavovať aj v lepších reštauráciách, a dokonca aj znalci museli uznať, že nie je najhoršie.
Rusi pokladajú zmenu sortimentu na trhu s alkoholom nielen za historickú, ale aj za dôkaz, že sa Rusko približuje európskym štandardom. Chute sa menia skutočne rýchlo a majú vraj vplyv i na politickú klímu.
Národu, ktorého značná časť je stále v opojení vodky, sa vládne ľahšie ako tomu, ktorý si po obede dá pivko a začne premýšľať. Takže prezident Vladimir Putin by sa nemal z úpadku vodky veľmi radovať.
Rusi sa usilujú zvrátiť predstavu, ktorá o nich panuje, ako o národe opilcov konzumujúcich najviac čistého alkoholu na hlavu na svete. Ešte vždy tento údaj platí, ale podľa najnovších výskumov prestávajú pomaly Maďari či Česi za ním zaostávať.
Odklon od vodky je jednou z najpodstatnejších zmien od pádu komunizmu a rozpadu ZSSR. Hovoria to aspoň ruskí komentátori a tvrdia, že jedno s druhým vlastne súvisí.