Navždy sa zachová v pamäti stužková

Tešme sa, kým sme ešte mladí - znie preklad latinskej študentskej piesne Gaudeamus igitur. V týchto týždňoch ju počuť častejšie ako obvykle. Je čas stužkových slávností, jednej z najvýznamnejších udalostí stredoškolského štúdia. Pre budúcich maturantov .

Ak študenti ešte pred stužkovou absolvujú tanečné kurzy, tanec s rodičmi a učiteľmi zvládnu bez väčšej trémy.Ak študenti ešte pred stužkovou absolvujú tanečné kurzy, tanec s rodičmi a učiteľmi zvládnu bez väčšej trémy.

Tešme sa, kým sme ešte mladí - znie preklad latinskej študentskej piesne Gaudeamus igitur. V týchto týždňoch ju počuť častejšie ako obvykle. Je čas stužkových slávností, jednej z najvýznamnejších udalostí stredoškolského štúdia. Pre budúcich maturantov je práve stužková príležitosťou ukázať sa vo svetle, v akom ich učitelia, rodičia a blízki ľudia možno ani nepoznajú. Odkiaľ pochádza tento zvyk a čo sa na ňom počas rokov zmenilo? Ako prežívajú stužkovú dnešní maturanti a ich učitelia?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stužková slávnosť patrí u nás medzi novšie tradície, súvisí so vznikom gymnázií a stredných odborných škôl po prvej svetovej vojne. Zelená stužka ako symbol mladosti k nej patrila odjakživa. Študenti nemeckých a maďarských gymnázií si ju pripínali na chlopne kabátov už pred vznikom ČSR.

SkryťVypnúť reklamu

"Slovenské ,stužkovské začiatky' pochádzajú z baníckej školy v Banskej Štiavnici, kam táto tradícia prenikla z Kutnej Hory a z Nemecka," hovorí etnografka Viera Feglová.

Zo začiatku bola stužková výlučne záležitosťou študentov a niekoľkých pedagógov, neskôr sa začali pozývať aj rodičia, celý učiteľský zbor či priatelia.

"Ja som mala stužkovú v bratislavskom hoteli Carlton v sedemdesiatych rokoch. Bola bez rodičov, iba s triednou učiteľkou a s riaditeľom. Keď maturovali moje deti, ani som veľmi nechcela na ich stužkovú ísť, ale za tie roky sa prítomnosť rodičov už stala tradíciou," hovorí Feglová.

Stužková patrí medzi prelomové obdobia v živote študentov. "Vždy to bolo vidno aj navonok - študenti sa slávnostne obliekali, a to nielen na stužkovú slávnosť, ale aj počas akademického týždňa. Napríklad chlapci-maturanti chodili v čase maturít zásadne vo frakoch a v bielych rukaviciach, dokonca aj vtedy, keď vyberali do klobúka peniaze na rozlúčkový banket. Aj tento zvyk pretrval doteraz, akurát maturanti chodia po ulici oblečení všelijako a správajú sa výstrednejšie."

SkryťVypnúť reklamu

Ako malá svadba

Popri zaužívaných tradíciách má dnes stužková slávnosť na rôznych školách rôzne podoby. Na niektorých školách sa módou stala stužková v zahraničí - študenti radi investujú peniaze napríklad do týždňového výletu k moru s triednym či triednou, kde im učiteľ symbolicky odovzdá zelené stužky.

Tento rok, na Deň študentov, si zase maturanti z bratislavského kraja usporiadali stužkovú slávnosť tak, aby sa mohli pokúsiť aj o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. V bratislavskej Inchebe sa tak uskutočnila najväčšia slovenská stužková, na ktorej sa zúčastnilo okolo tritisíc maturantov.

Mnohí študenti si pri príležitosti stužkovej potrpia na exkluzivitu. Hlavne dievčatá sa často nezaobídu bez nákladných slávnostných šiat, kozmetiky, manikúry, spoločenských účesov. Nakupujú sa spomienkové predmety a drahé dary pre triednych učiteľov, objednáva sa reprezentatívna sála, dobrá hudba, profesionálny fotograf, moderátor, kapela či tanečníci. Investíciu si vyžadujú aj maturitné oznámenia a už v čase stužkovej sa myslí na tablo. Pre rodičov to znamená desaťtisícové sumy. Je však aj na nich, ako svoje deti pri príprave stužkovej usmernia.

SkryťVypnúť reklamu

Bezdeda sa na stužkovej hanbil tancovať

Tanečnou predprípravou na stužkovú sú tanečné kurzy, kde sa študenti naučia základom spoločenského tanca. Prv to bola súčasť študentskej etikety, dnes však mnohí študenti tanečné aj s ich záverečnou slávnosťou - venčekom - ignorujú.

"Stužkovú slávnosť som mal pred dvomi rokmi, takmer vôbec som netancoval, lebo som sa hanbil. Iba som spieval a hral na gitare," hovorí finalista SuperStar Tomáš Bezdeda. "Moji spolužiaci chodili do tanečnej, ja nie, bál som sa, ale ani som nemal o tanec záujem. Absolvoval som jedine tanec s rodičmi a profesorský tanec, počas ktorého som pani profesorke stále stúpal po nohách. Z tanca som mal vo všeobecnosti stres. Všetko sa to prelomilo až v šou Let's Dance."

SkryťVypnúť reklamu

Jeho tanečná partnerka v tejto súťaži, Mirka Kosorínová, mala stužkovú pred šiestimi rokmi. "Prvýkrát som vtedy tancovala pred spolužiakmi a pred profesormi - dva latinsko-americké tance s partnerom," hovorí. "Bolo to prekvapenie, lebo niektorí ani nevedeli, že sa tancu venujem. Dokonca sme mali so spolužiakmi aj spoločný tanečný program. Nakoniec som celý večer pretancovala."

České stužkové

Herec Maroš Kramár tancoval vždy rád, no ani si nepamätá, či mal stužkovú, lebo študoval v susednom Česku - a bolo to dávno. Stužkovú slávnosť však poznajú aj tam, len ju volajú stužkovací večírek alebo maturitní ples. Ťažiskom je skôr tanec, na ktorý sa študenti pripravujú v rámci takzvaného předtančení.

"Úroveň týchto večierkov nie je vo všeobecnosti daná, vždy to závisí od študentov a konkrétnej školy," hovorí pražská stredoškolská učiteľka Ivana Mrázková, rodáčka zo Slovenska. "Musím však priznať, že mi tu chýba študentský duch. Väčšinou mám skúsenosti so žiakmi, ktorí si na oslavu a vlastné nápady príliš nepotrpia. Na súkromnej škole som zažila aj to, že študenti nemali zelené stužky, ale rôzne sfarbené, alebo aj žiadne, a keď aj mali, nenosili ich, alebo prišli na večierok v teniskách. Vrchol bol, keď ma bývalí študenti pozvali počas mojej materskej dovolenky do baru, kde - ako neskôr vysvitlo - bol objednaný striptíz."

SkryťVypnúť reklamu

Jej český manžel si spomína, že keď pred dvadsiatimi rokmi maturoval, študenti v programe na stužkovej zužitkovali všetko, čomu sa popri škole venovali - hudbu, tanec, spev, divadlo. "Napríklad som vymyslel básničku a všetci sme ju recitovali: Ten heká, ta heká / protože už nás čeká / jen maturitní porota / vpřed do nového života."

Najprv dojatie, potom rifle a holé pupky

Dana Jančinová vedie maturitnú triedu na 1. súkromnom osemročnom gymnáziu na Bajkalskej ulici v Bratislave. "Učila som aj na štátnej škole, stužkové sú veľmi podobné," hovorí.

Príhovory, poďakovania, šerpovanie riaditeľa a stužkovanie študentov v oficiálnej časti spĺňajú podľa nej isté zaužívané pravidlá, odlišujú sa len kultúrne programy. "Naši študenti si veľmi dávajú záležať na programe, vymýšľajú si ho sami, býva dosť dlhý, zábavný a interaktívny. Myslím si, že im po tých rokoch štúdia záleží na tom, aby im na stužkovú prišli všetci učitelia a aby sa dobre prezentovali. A aj keď si z učiteľov v programe urobia srandu, sú taktní. Nemáme problém s tým, že by sme sa urážali."

SkryťVypnúť reklamu

Stredoškolská učiteľka Ľubica Silvanová z gymnázia na Tomášikovej ulici v Bratislave priznáva, že na žiadnej stužkovej slávnosti sa neubráni slzám. Hoci ide o oficialitu, ktorá je podľa nej v istom zmysle vždy povrchná, atmosféra je vždy veľmi dojímavá a študenti sa správajú - aspoň do polnoci - veľmi slávnostne. "Pôsobia veľmi honosne, bez profesionálnej vizáže by to ani nešlo," hovorí. "Dievčatá, ktoré sú inak stále navlečené v rifliach, majú zrazu korzetové róby a drahé účesy. Je to vlastne taká hra. Samozrejme, po polnoci je všetko po starom - opäť sa objavia rifle a holé pupky, dospeláci idú domov a decká chcú mať voľný žúr. Keďže všetku zodpovednosť za problémy nesie škola, vyriešili sme to tak, že cudzích hostí nepovoľujeme."

SkryťVypnúť reklamu

Študenti vraj z toho nie sú vždy nadšení, ale prispôsobia sa a napokon sú radi. Ako triedna im pomôže s oficiálnou časťou, program si zostavujú sami. Dnes je podľa nej situácia v škole podstatne slobodnejšia, čo sa týka ich tvorivosti. "Ale inak sa stále spieva Stužková a Nie sme zlí od Elánu," dodáva Silvanová.

Zábava na učiteľský účet

Na Šulekovom gymnáziu v Komárne majú stužkovú všetky maturitné triedy vždy spoločne. Tie terajšie sa na oslavu ešte len chystajú a môže sa na ňu prísť pozrieť ktokoľvek. Triede sa podarilo zohnať lacnejšiu miestnosť, takže za ,prískočné' si žiaci môžu dovoliť pozvať viac hostí.

"K tradícii patrí zapečatenie triednej knihy, ktorú sme už úspešne zvládli," hovorí maturant Laco Šipula. "Naša trieda prispeje do programu dvoma scénkami a keďže máme v triede veľa hudobníkov, dali sme dokopy aj dve kapely, doplnené tanečnými choreografiami."

SkryťVypnúť reklamu

Jeho spolužiačka Aneta mala počas príprav najväčšie starosti s peniazmi, lebo robila v triede pokladníčku. Chvíľu trvalo, kým ich vyzbierala. "S vizážou si starosti nerobím. Sesternica pracuje v salóne krásy, takže kozmetiku mám od nej grátis, a čo sa týka šiat, jedny mi padli do oka, vyskúšala som si ich a už ich mám aj doma. Našťastie, mama má jedny pohodlné pekné topánky a požičia mi ich."

Zabezpečiť, aby bol program na úrovni, je úlohou triednych profesorov. "To je našou povinnosťou," hovorí triedna učiteľka Eva Marakyová. "Pripravujeme sa tvrdo, v poslednej fáze každé popoludnie. V programoch nechýba ani parodovanie pedagógov. Keďže program má byť zábavný, kolegovia to berú s nadhľadom. Študenti však musia ísť najprv za profesorom, ktorého chcú parodovať, a vypýtať si jeho súhlas."

SkryťVypnúť reklamu

V Amerike bez stužkovej

Katka Korcová je bývalou žiačkou osemročného francúzskeho gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave, kde by maturovala práve tento rok. Pred šiestimi rokmi sa však odsťahovala s rodičmi do Spojených štátov, kde sa aj narodila - jej otec pochádza zo Slovenska, mama z Česka. Za svoj domov považuje Slovensko, kde žila jedenásť rokov, a medzi bývalých spolužiakov v Bratislave sa stále rada vracia. Veľmi chcela byť s nimi tento rok aj na stužkovej, no nakoniec to nevyšlo. "V Novom Mexiku takúto oslavu nemáme," hovorí. "Trochu sa tomu podobá ples s názvom Prom, ktorý mávame na konci tretieho ročníka. Ale je to večierok ako každý iný, akurát, že sa tam vyhlasuje kráľ a kráľovná plesu."

Jej bratislavskí spolužiaci sú so svojou stužkovou spokojní. Niektorí prežívali stres viac, iní menej, robili ju vraj predovšetkým kvôli rodičom. Niektoré dievčatá sa rozhodli za svoj vzhľad neutrácať, mnohé však krášlenie zlákalo. Objavili sa dokonca aj diela módnych návrhárov. "Mali sme trému, na nácvik programu bolo málo času, a tak sme občas museli zaimprovizovať. V programe si vraj na robenie srandy z učiteľov veľmi netrúfali, predsa len, čakajú ich ešte maturity. Všetci sa však už teraz tešia na blížiace sa dozvuky, ktoré si chcú poriadne užiť.

SkryťVypnúť reklamu

Noblesa, aká sa zažije raz za život

Študentky Strednej zdravotníckej školy vo Zvolene sa na stužkovú pripravovali od prvého ročníka. Zbierali sa po stovke každý mesiac, no napriek tomu im dali posledné mesiace zabrať. Za miesto svojej stužkovej si vybrali zvolenské divadlo, lebo túžili po noblese, akú zažijú raz za život. Stužkovú úspešne zvládli minulý týždeň a väčšina z nich bola spokojná. "Niektorým rodičom sa to možno zdalo pridrahé, ale nám sa to tak páčilo. Je to zážitok na celý život," hovorí Mária Lacková. Jej mama Dagmar to vidí aj z reálnejšej stránky: "Bavili sme sa síce veľmi dobre, ale som rada, že to máme celé za sebou." Od septembra sa vraj takmer celý ich život točil okolo stužkovej. Za celé štúdium sa na žiaka vyzbieralo po štyri tisícky, no ďalšie tisíce vyšli šaty, fotografovanie, účesy a topánky.

SkryťVypnúť reklamu

"Iba za úpravu nechtov sme dali 450 korún. Šaty sme mali, našťastie, z požičovne, inak si tú cifru ani nedokážem predstaviť," dodáva Dagmar Lacková. Sama je absolventkou gymnázia, a tak môže porovnávať. "Kedysi to bolo úplne inak. Dnes sa celá stužková akoby sústreďovala na to, kto ako vyzerá, aký má účes a šaty. Myslím, že to stráca na spontánnosti, aj keď deti sa bavili vcelku dobre."

Menu bolo pomerne bohaté. Do štyroch tisícok sa zmestil prenájom sály, hudba, predjedlo, hlavné menu, ale aj pollitrovka fernetu, dva litre vína a nealko pre štyri osoby. Po polnoci bola prichystaná kapustnica. A koláče si dievčatá zabezpečili sami.

Autor: KVETA FAJČÍKOVÁ, MARTINA HABLÁKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu