átu mesta, vysokých škôl, štátnej správy, predstavenstva VSŽ, bratislavskými výtvarnými autoritami a do posledného dňa i úradníkmi Ministerstva školstva SR, vyšla navnivoč.
# Pán docent, práve ste zložili telefón a usmievate sa. Nastal obrat a fakulta bude?
"Práve som vysvetlil jednému zo záujemcov o štúdium, mimochodom, máme ich dva razy toľko ako vlani, že fakulta vznikne, i keď pod iným názvom. Toto presvedčenie som nadobudol po utorkovom popoludňajšom rozhovore s prednostom Krajského úradu Dušanom Cinom, ktorému predchádzala jeho spoločná výprava i s primátorom Schusterom a prezidentom VSŽ Jánom Smerekom do Bratislavy. Najmä prezident VSŽ Ján Smerek má zásluhu na tom, že vysoká škola výtvarného zamerania v Košiciach bude. Jej novú modifikáciu predstaví v najbližších dňoch prednosta KÚ Dušan Cina na Ministerstve školstva SR. Rátame s tým, že už od nového akademického roku v septembri 1997 vznikne v Košiciach Inštitút užitých umení zo súčasnej Katedry designu Strojníckej fakulty a Katedry architektúry Stavebnej fakulty TU, neskôr k nim podľa projektu prof. Bartusza pribudne Katedra výtvarných umení, ktorá by zabezpečovala výtvarné disciplíny pre odbory užitého umenia, ale i štúdium odborov voľných umení, ktoré nám zatiaľ v Košiciach chýbajú."
# Myslíte, že sa jej absolventi uplatnia?
"Určite, najmä na východe. Dodnes trpíme bývalou koncepciou československého priemyslu, ktorá mala východ za zdroj surovín a polotovarov. Rozvoj finalizácie, na prahu ktorej stojíme bude potrebovať armádu zdatných dizajnérov. Množstvo zdevastovaných historických umeleckých pamiatok čaká na reštaurátorov - aj tých chceme vychovávať u nás. Na Katedre designu nadväzujeme na slávnu tradíciu medzivojnovej školy majstra Króna, ale máme už aj svoje úspechy, ktoré nás oprávňujú ku guráži zriadiť vysokú školu tohto zamerania v Košiciach. Vlani sme získali Národnú cenu SR za propagáciu dizajnu, naši študenti a pedagógovia stvárnili prvý slovenský autobus v Lučenci, v Tesle Liptovský Hrádok a v Tesle Stropkov chystajú do výroby nami tvarované digitálne telefónne prístroje a medzi Bratislavou a Košicami premáva rýchlik Kriváň s interiérom, ktorý navrhli v našich ateliéroch. Veríme, že tieto i ďalšie naše dielka zaujmú nielen laickú verejnosť, ale i odborné kruhy a stanú sa vážnymi kandidátmi na udelenie Národnej ceny za dizajn v roku 1997. Práve dnes (23. januára) otvárame v Spišskej galérii výstavu Design Košice. Ukazujeme na nej celý proces tvorby od kresby, tvarovania, základov navrhovania až po činnosť ateliérov pre jednotlivé praktické potreby priemyslu."
# Nezdá sa vám, že dve vysoké školy podobného zamerania si budú na malom Slovensku nezdravo konkurovať?
"Myslím, že školy v Banskej Bystrici a v Košiciach, tak ako sa o nich dnes uvažuje, si konkurovať nebudú. Košická sa vyprofiluje skôr ako škola umelecko-priemyslového typu, čiže s dôrazom na užité umenie, pokiaľ banskobystrická sa bude orientovať na voľné umenie. Rátame so spoluprácou, ku ktorej sa pridajú aj ostatné školy umeleckého zamerania pôsobiace na celom Slovensku."