Pondelok, 24. február, 2020

Rozvozu novín opäť hrozí monopol

BRATISLAVA - Podnikateľ Ivan Kmotrík chce znova ovládnuť trh s periodickou tlačou. Jeho distribučná firma Mediaprint Kapa, ktorá zásobuje novinami a časopismi stánky či hypermarkety, plánuje pohltiť štátnu Poštovú obchodnú novinovú spoločnosť (PONS).


Hrozí, že trh s novinami a časopismi ovládne jeden muž - Kmotrík. Dnes ovláda distribúciu tlače do stánkov a obchodov, onedlho k nim možno pripojí aj pošty a predaj predplatiteľom. ILUSTRČNÉ FOTO - TASR

Tá má dnes dominantné postavenie v distribúcii predplatenej tlače do schránok.

Kmotrík by kúpou získal monopol na distribúciu novín a časopisov do stánkov, hypermarketov, pôšt a aj domov k predplatiteľom. Vydavateľom by tak mohol diktovať podmienky. Informáciu o blížiacom sa predaji nepriamo potvrdili PONS aj Slovenská pošta, ktorá je stopercentným akcionárom PONS. Bližšie informácie však odmietli zverejniť s tým, že sa vyjadria až dnes.

Napriek úsiliu sa nám včera nepodarilo Kmotríka nikde zastihnúť. Kmotrík na včerajšom stretnutí s vydavateľmi uviedol, že ak budú chcieť túto činnosť robiť sami, Mediaprint kapa im nebude brániť a že je pripravený podpísať memorandum o spoločnom postupe s vydavateľmi.

Podľa neoficiálnych informácií jeho Mediaprint Kapa uvažuje aj o inej možnosti, ako získať do správy lukratívnu databázu všetkých slovenských predplatiteľov. So štátnou PONS by sa mal Kmotrík dohodnúť na tom, že PONS zabezpečí písomný súhlas od každého predplatiteľa, aby sa jeho meno presunulo do databázy Mediaprintu Kapa.

K zmenám vo vlastníckych vzťahoch PONS by malo dôjsť v týchto týždňoch, keď firma zabezpečuje budúcoročné predplatné všetkých tlačených periodík. „Je to veľmi nebezpečné, vydavatelia musia mať možnosť slobodného výberu,“ myslí si Alexej Fulmek, riaditeľ jedného z najväčších slovenských vydavateľstiev Petit-Press (vydáva aj SME).

Majitelia novín a časopisov chcú, aby sa o distribúciu ďalej starala poštou vlastnená firma s tým, že vydavatelia si predplatné na rok 2004 vyberú sami. „Ak Slovenská pošta nemá záujem v budúcnosti pokračovať v prevádzkovaní činnosti v oblasti predplatného cez svoju dcérsku spoločnosť PONS, máme záujem o prevzatie tejto úlohy na seba,“ píšu v liste vydavatelia.

Vydavatelia uvažujú aj o možnosti, že jeden z nich, ktorý už má zabehané vlastné distribučné oddelenie, ho vyčlení do samostatnej firmy. Do nej potom kapitálovo vstúpia aj ostatní slovenskí vydavatelia a v budúcnosti si tak budú distribúciu zabezpečovať sami.

Kto je Ivan Kmotrík

Cestu za veľkými peniazmi začal za Mečiarovej privatizácie, keď jeho firma Danubiaprint sprivatizovala PNS. Dnes má podiel v 35 spoločnostiach, ktorých podnikanie je naviazané na vydávanie a distribúciu tlačovín. Kmotrík vlastní aj Artmediu Petržalka.