BRATISLAVA – Komisár Európskej únie Günter Verheugen včera vyjadril obavu, že po prípadnom odchode Strany maďarskej koalície z vlády bude politická situácia na Slovensku nestabilná.
Koalícia prijala Verheugenove vyhlásenie s pochopením, opozícia ho označila za snahu zasahovať do vnútropolitického vývoja. SMK chce odísť z vlády po vnútrokoaličných sporoch o podobu reformy verejnej správy.
Verheugenove slová sú pred víkendovým rokovaním SMK vyvrcholením tlaku zvonku i zvnútra štátu na jej zotrvanie vo vláde. Minulý týždeň prejavil obavy z vývoja na Slovensku americký charge d`affaires Douglas Hengel, predvčerom sa v tom istom tóne vyjadril aj britský veľvyslanec David Lyscom.
Na domácej politickej scéne prišla s výzvou na zotrvanie SMK vo vláde skupina významných slovenských osobností. Predseda eurointengračného výboru parlamentu František Šebej vyslovil pochybnosť, či Slovensko dostane pozvánku na vstup do NATO.
Minister zahraničia Eduard Kukan ešte začiatkom týždňa tvrdil, že „odchod SMK nebude znamenať koniec sveta a ani nenaruší naše integračné ambície“. Včera po Verheugenovom vyhlásení Kukan pre TASR povedal: „Hodnotím to ako konštruktívny príspevok apelujúci na politickú zodpovednosť všetkých zúčastnených strán k tomu, aby si Slovensko zachovalo politickú stabilitu a mohlo naplniť integračné ambície.“
Komisár Vehrheugen vo svojom vyhlásení tiež povedal, že kľúčovou otázkou regionálnej reformy je nájsť riešenie vyhovujúce všetkým stranám. Teraz, keď sú už počty územných celkov stanovené, je podľa neho najdôležitejšie prideliť účinné právomoci samospráve.
Predseda SMK Béla Bugár privítal, že Verheugen spomenul kompetenčný zákon. Podľa Bugára je to cesta, kde sa dajú hľadať kompromisy.
Árpád Duka-Zólyomi, zodpovedný v SMK za zahraničnú politiku, súhlasí s Verheugenovými obavami, lebo politická stabilita je veľmi krehká. Podľa neho musí rada SMK cez víkend konať zodpovedne: „Sme si toho vedomí a sme hrdí, že SMK je stabilným pilierom koalície.“
Na otázku, či pod vplyvom apelov zostane SMK predsa len v koalícii, podotkol: „Tak jasne by som to nepovedal.“ O úvahe, že SMK zvažuje termín odchodu z vlády aspoň odložiť, Duka-Zólyomi poznamenal: „Počkajme si.“
Ak SMK zotrvá v koalícii, Béla Bugár zoberie na seba riziko, že nové sklamanie by už svojim voličom len veľmi ťažko vysvetľoval. Duka-Zólyomi na to zareagoval, že SMK sa môže ešte o niečo pokúsiť, „musíme však naformulovať otázku, ako tam môžeme zostať“. IGOR STUPŇAN