
Americkí vojaci strážia objekt výskumného centra v Tuwaithe až do príchodu zbrojných inšpektorov. FOTO - ČTK/AP
tívnym materiálom a zabezpečiť miesto.
Hlavný zbrojný inšpektor OSN Hans Blix kritizuje kvalitu spravodajských informácií, ktoré dostával od amerických a britských tajných služieb. Povedal, že jeho tím sa v Iraku podľa nich často riadil, ale na podozrivých miestach nijaké zbrane nenašiel. Podľa jeho slov sa niečo našlo iba v troch prípadoch, ale neboli to zbrane hromadného ničenia.
Informácie o irackých zbraniach boli kvalitné, tvrdil ale americký minister obrany Donald Rumsfeld v Kongrese. Správa o irackých zbraniach, ktorú americký minister zahraničných vecí Colin Powell predniesol v Bezpečnostnej rade OSN 5. februára sa podľa neho časom potvrdí.
„To, čo povedal pán Powell, bola lož,“ povedal o tomto vystúpení nemecký zbrojný inšpektor OSN Peter Franck v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel. Powell predložil OSN satelitné snímky automobilov odvážajúcich neznámy náklad, ktoré mali dokázať, že Irak vyvíja chemické zbrane. Podľa Francka, ktorý pôsobil v Iraku ako inšpektor do marca 2003, išlo v skutočnosti o hasičov. „Mnoho vecí na snímkach možno vysvetliť,“ zdôraznil Franck. „Nikdy som nevidel, že by to nejaký (americký) agent overoval na mieste.“
Blix predniesol vo štvrtok pred Bezpečnostnou radou štvrtú správu o práci inšpekčných tímov v Iraku, ktorá mapovala ich trojmesačnú prácu pred začatím vojny v Iraku. Mala otvorený koniec - jeho tím nenašiel v Iraku zbrane hromadného ničenia, ale to neznamená, že tam „nemôžu byť“.
Blix končí vo svojej funkcii a na tajné služby sa v rozhovore pre BBC pozeral veľmi skepticky. „Pomyslel som si - môj Bože, ak sú toto najlepšie informácie, ktoré majú a my sme nič nenašli, aké sú potom tie ostatné?“ (mch, reuters, čtk)
poznámkaPod tlakom je Blair
O kvalite spravodajských informácií a o tom, ako s nimi narábali politici, sa hovorí stále viac. Hoci pre Georgea Busha nie sú „chýbajúce“ zbrane hromadného ničenia až takým veľkým problémom ako pre Tonyho Blaira v Británii, opoziční demokrati požadujú v Kongrese úplné a otvorené vyšetrovanie, ako to bolo a je s hľadaním zbraní. Doyen demokratických senátorov Robert Byrd vo štvrtok obvinil Biely dom, že si nevšíma otázky o irackých zbraniach a o tom, či spravodajské informácie boli chybné či zmanipulované.
Oveľa väčší tlak je však na Blaira. BBC s odvolaním na zdroj blízky spravodajským službám informovala, že premiér a jeho najbližší spolupracovníci požiadali šesť- až osemkrát spravodajské služby o prepísanie správy o irackých zbraniach. Blair sa údajne osobne podieľal na rozhodnutiach dať prepísať spis o Iraku, kým tieto dokumenty v septembri zverejnili. Práve tvrdenia, že sa snažil spisy tajnej služby prifarbiť, aby ospravedlňovali útok na Irak, v stredu pred parlamentom rozhorčene poprel.
Kontroverzná zmienka o schopnosti Iraku zaútočiť do 45 minút podľa zdrojov pochádzala od tajných služieb a Blair ju tam nepridal. Nastal však významový posun - namiesto možného nebezpečenstva takéhoto útoku v podaní Blaira vyznela hrozba ako okamžitá. S materiálom CIA podľa týždenníka Newsweek intenzívne pracoval pred vystúpením v Bezpečnostnej rade aj Colin Powell - ale bol pritom aj jej šéf George Tenet.
MAREK CHORVATOVIČ