
Prívrženci Hamasu privítali rozhodnutie militantného hnutia nepokračovať v rozhovoroch s palestínskym premiérom Abbásom. Počas demonštrácie v utečeneckom tábore Noserat na juhu pásma Gazy vykrikovali heslá proti Izraelu a cestovnej mape. FOTO - REUTERS
Nádej na mier medzi Izraelom a Palestínčanmi nevydržala ani dva dni. Podľa Hamasu dal Abbás židom príliš veľaNádej na izraelsko-palestínsky mier trvala niekoľko hodín. Ani nie dva dni. Hamas včera oznámil, že prerušuje dialóg s palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom o prímerí - teda o zastavení útokov na izraelských civilistov. Palestínske oficiálne miesta však tvrdia, že rokovania pokračujú.
Hovorca Hamasu Abdel Azíz Rantisi odôvodnil rozhodnutie organizácie tým, že Abbás na mierových rokovaniach v Jordánsku urobil Izraelu neprijateľné ústupky. Palestínsky premiér v stredu prisľúbil ukončenie takmer tri roky trvajúcej druhej intifády.
Duchovný vodca Hamasu šejch Jásín išiel ešte ďalej a povedal, že boj pokračuje, pretože Abbás na rokovaniach so Šaronom a Bushom dal „židom viac, ako si zaslúžia“ a nežiadal právo na návrat pre palestínskych utečencov. To ani nemohol, lebo jeho partneri George Bush a Ariel Šaron mu evidentne dávali najavo, že Izrael je a bude „životaschopný židovský štát“.
Nádej na mier začala umierať už vo štvrtok, keď v lese za Jeruzalemom objavili policajti mŕtve telá dvoch mladých Izraelčanov. Niekto ich surovo dobodal. Polícia sa prikláňa k tomu, že išlo o teroristický čin.
O zvýšenej hrozbe teroristických útokov sa pritom v Izraeli hovorí už niekoľko dní. Rovnako aj o tom, že kým vláda v Jeruzaleme neuvidí snahu palestínskej samosprávy vyrovnať sa s terorizmom, bude proti nemu bojovať ako doteraz. A to aj tak, že bude likvidovať členov teroristických hnutí, demolovať domy ľudí označovaných za teroristov a ničiť tunely na pašovanie zbraní.
V noci na piatok vojaci izraelskej armády zabili severne od Tulkarímu dvoch členov Hamasu, ktorí vraj chystali teroristický útok v Izraeli. Blízky Arafatov človek Nabil Rudajná to označil za neochotu Izraela začať uplatňovať cestovnú mapu. Izrael však robí len to, o čom hovoril Šaron na mierových rokovaniach v Jordánsku - prioritne sa stará o bezpečnosť vlastných občanov.
Na palestínskej strane sa síce objavili pokusy vyrovnať sa s terorizmom - hovorí sa o výkupe zbraní od militantov aj o tom, že niektoré organizácie sú pripravené na prímerie, ale včerajšie stanovisko Hamasu ich významne oslabuje.
Do nepríjemnej situácie sa dostal hlavne premiér Abbás, ktorý chcel v nasledujúcich dňoch oznámiť, že s Hamasom dosiahol prímerie. Jeho nateraz neúspešný pokus signalizuje, že jeho pozícia medzi Palestínčanmi nie je taká silná, ako očakávali v Jeruzaleme a Washingtone.
Téza, že Abbás, ale aj Šaron sľubujú, čo nemôžu ovplyvniť, sa začala napĺňať. Abbás sa nemôže zaručiť za teroristov, ktorí sa s ním nerozprávajú, a Šaron nevie, kedy môže zaveliť na ústup.
Nič na tom nezmenia ani americkí experti, ktorí prídu na Blízky východ, aby dozerali, ako obidve strany prijímajú cestovnú mapu.
JANA MIKUŠOVÁ