všetci členovia vládneho kabinetu.
Jedným zo zistených nedostatkov je vyplácanie odmien vedeniu fondu. „Odmeny boli stanovované paušálne a v maximálnej výške bez zdôvodnenia výkonu funkcií v priebehu celého kontrolovaného obdobia,“ píše sa v oficiálnej správe kontrolórov. Pri udeľovaní odmien našiel kontrolný úrad aj veľa formálnych nedostatkov.
Fond so zistením kontrolórov nesúhlasí a trvá na svojom stanovisku, že výplatu odmien v týchto prípadoch nie je potrebné zdôvodňovať ani vyhodnocovať na základe vopred stanovených ukazovateľov a kritérií. Fond upozorňuje na to, že v kontrolovanom období ani raz neprekročil svoj rozpočet.
Vedenie FNM je však podozrivé aj z iných prešľapov. Kontrolóri tvrdia, že fond míňal reprezentačné peniaze bez toho, aby tieto výdavky zdokladoval. „Chýbala úplná špecifikácia výdavkov na občerstvenie, zistené bolo i zúčtovanie konzumácie alkoholu do nákladov fondu v rámci nákladov na odborný pracovný seminár,“ odhalila kontrola.
Nehospodárnosť bola zistená aj pri dodávkach novoročeniek a vizitiek, pri uhrádzaní nákladov na čistenie interiéru áut, ale najmä v oblasti autodopravy. FNM napríklad pred dvomi rokmi predal dve osobné autá za 50- a 70-tisíc korún, hoci krátko predtým minul na ich opravy viac ako 340-tisíc.
Najvyšší kontrolný úrad dospel tiež k tomu, že FNM systémovo nezvládol vymáhanie svojich pohľadávok. Na tie, ktoré mu zostali, vytváral vraj nedostatočné opravné položky (58,5 percenta). Pohľadávky a jej príslušenstvo zabezpečoval fond uzatváraním záložných zmlúv. „Hodnota záložného práva nezodpovedala výške pohľadávky,“ vysvetľujú kontrolóri.
Šéf Najvyššieho kontrolného úradu Jozef Stahl si myslí, že množstvo prechmatov vedenia FNM je dôsledkom nemožnosti kontrolovať fond v predchádzajúcich rokoch. Kontrolnú právomoc nad touto inštitúciou získal úrad až po vlaňajšom novelizovaní ústavy. „Správu sme dali k dispozícii členom vlády, ktorí sa ňou budú zaoberať podľa uváženia,“ uzavrel Stahl.
TOMÁŠ VELECKÝ