h pádov – idem sa zblázniť. Ale hľadám si svoj systém a objavil som už aj istú logiku. Oveľa viac ma však teraz trápi výslovnosť.
Každý japonský znak predstavuje slabiku zloženú zo spoluhlásky a samohlásky.
Toto sú japonské znaky nasledujúce po sebe ako u vás v abecede ABCDEFGHIJKL… Riadok našich znakov prečítame ako A, I, U, E, O, KA, KI, KU, KE, KO, SA, ŠI, SU, SE, SO, TA… Moje meno Masahiko napíšete štyrmi znakmi, ktoré predstavujú štyri slabiky. Preto mám v slovenčine veľké problémy najmä so slovami, kde po spoluhláske nenasleduje samohláska. Pokiaľ ide o dni v týždni, najhorší je ŠTVRTOK, mimochodom, v ten deň mávam hodinu slovenčiny. Utorok a streda sú celkom fajn dni, pokiaľ ide o výslovnosť, ale zo všetkého najradšej mám sobotu. Výslovnosť v slove SOBOTA zvládam perfektne, dokonca by som povedal, že je to vyložene po japonsky znejúce slovo. SO-BO-TA, to znie ako TO-YO-TA!
Môj slovenský kamarát začal toto leto trochu podnikať a otvoril si na jednom bratislavskom sídlisku maličký obchodík. Raz som mu pomáhal predávať, ale nanešťastie, neviem poriadne vysloviť slovo, ktoré je hlavným predajným artiklom. Ide totiž, podľa mojej doterajšej skúsenosti, o najťažšie slovenské slovo ZMRZLINA.
Obchodík je dosť populárny, všetky deti krásne vyslovujú aj nakupujú zmrzlinu, len ja sa cítim mizerne. Od toho dňa nacvičujem výslovnosť tohto mrazivého slova a stále nie som dosť dobrý. Ak ma stretnete na ulici, povedzte mi namiesto pozdravu Ahoj radšej Zmrzlina. To mi môže pomôcť, lebo veď opakovania nikdy nie je dosť!
Mimochodom, keď poviem nejakému Slovákovi, že študovať slovenčinu nie je ľahké, väčšinou mi odpovie: „Áno, hovorí sa, že slovenčina je najťažší jazyk na svete.“ Ale keď som žil v Austrálii, tam zas ľudia tvrdili, že angličtina je najkomplikovanejší jazyk na svete. A spomínam si, ako som v ktorejsi kaviarni v Tokiu videl Japonca hrdo presviedčať cudzinca, že najťažší jazyk na svete je japončina. Na takúto vetu z úst človeka, pre ktorého je príslušný jazyk rodným, môže adept na jeho znalosť iba súhlasne prikývnuť. Ale čokoľvek robíte, nikdy nehovorte: „To je jednoduché.“ Myslím si, že je to ponižujúce, každý národ totiž rád verí tomu, že jeho rodný jazyk je ten najťažší.
Okrem zmrzliny zápasím v týchto dňoch aj s výslovnosťou písmena Ž. Vraj treba dať jazyk za zuby.
Masahiko