Do konca júna sú podmienky na získanie hypotekárneho úveru najvýhodnejšie. ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SME
Tí, ktorí iba rozmýšľajú nad tým, ako zohnať peniaze na kúpu bytu či stavbu domu, majú teraz šancu získať hypotekárny úver za výhodnejších podmienok. Pri vybavovaní sa síce poriadne zapotia, ale môžu ešte využiť výhodnejšie podmienky. Od júla sa totiž mení uplatňovanie štátneho príspevku na hypoúvery.
V praxi to znamená, že ak doteraz klient banky splácal ročne úrok znížený o štátny príspevok v hodnote dva a pol percenta fixne po celú dobu splácania úveru, po novom už štát nebude prispievať rovnakou sadzbou počas celej doby hypotéky.
„Sadzba dva a pol percenta sa však do konca tohto roka nezmení,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papánek. Nová sadzba sa podľa neho bude určovať na základe danej finančnej situácie na trhu, a to koľko peňazí schvália poslanci na „hypobývanie“ bude závisieť aj od štátneho rozpočtu.
„Predbežné špekulácie o tom, že by sa štátny príspevok mohol dostať na nulu, pokladám zatiaľ za zbytočné,“ dodal Papánek.
Na trhu poskytuje hypotéky momentálne deväť bánk, ktoré sa na súčasnom trhu v rámci posledného mesiaca možnosti získať fixný štátny príspevok len tak predbiehajú. Niektoré z nich znížili svoje úroky aj o viac ako dva percentuálne body.
Banky ďalej rušia aj poplatky pri spracovaní úverov, pridávajú do svojho portfólia nové produkty, predlžujú dobu splácania či skracujú dobu vybavenia hypotekárneho úveru.
Ponuka bánk dnes hovorí aj o stopercentnom krytí investičného zámeru. Znamená to, že uchádzač o hypotéku nemusí mať nič vo vrecku a môže si požičať všetky peniaze na bývanie od banky. Úver však musí založiť nehnuteľnosťou, ktorá má hodnotu vyššiu ako požadovaný úver, založiť pôžičku viacerými nehnuteľnosťami či dofinancovať hypotéku spotrebným úverom.
Podmienky na získanie hypoúveru
* vek žiadateľa 18 rokov, v prípade maloletých osôb právoplatné rozhodnutie súdu na právny úkon maloletej osoby (nie všetky banky uplatňujú rovnaký vstupný vek),
* žiadateľ môže byť občan SR, ale aj cudzinec, ktorý tu má trvalý pobyt,
* žiadateľ musí dokázať, že úver splatí, a to aj vrátane úrokov a poplatkov. Schopnosť žiadateľa splatiť úver posudzuje banka na základe jeho finančnej situácie.
* úver musí zabezpečiť nehnuteľnosťou v požadovanej hodnote, môže ísť o kupovanú alebo rozostavanú nehnuteľnosť a môže ju vlastniť tak žiadateľ, ako aj tretia osoba,
* klient musí preukázať účel použitia hypotekárneho úveru (okrem úveru na nešpecifikovanú nehnuteľnosť),
* žiadateľ nemusí byť klientom banky, v ktorej žiada o hypotéku.
Štátny príspevok
* Záujemcovia o získanie hypotekárneho úveru by sa mali poponáhľať. Od prvého júla sa totiž zmení uplatňovanie štátnej bonifikácie. Doteraz klienti platili po celý čas splácania hypotéky úrok, ktorý bol znížený o štátny príspevok dva a pol percenta. Takýto systém bude naďalej platiť ešte pre tých, ktorí stihnú podpísať zmluvu o hypotekárnom úvere do konca júna.
* Klienti, ktorí si zoberú hypotéku v júli, už nebudú mať zaručené odpočítanie dva a pol percenta z bankového úroku počas celého obdobia splácania hypoúveru. „Sadzba štátnej bonifikácie sa síce do konca roka nezmení, ale jej výška nebude už fixne daná aj na ďalšie obdobie. Výška štátneho príspevku sa po novom bude odvíjať od aktuálnej situácie na finančnom trhu, teda od vývoja úrokových sadzieb,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papánek.
* Akú výšku štátnej bonifikácie schvália poslanci v zákone o štátnom rozpočte, bude podľa neho závisieť aj od možností financovania zo samotného rozpočtu.
* Úvahy o tom, že by v budúcnosti mohol štát úplne prestať podporovať hypotéky a teda že by sa sadzba mohla dostať na nulu, považuje dnes Papánek za čistú špekuláciu.
* Niektorí analytici sa na problém štátnej podpory hypoúverov pozerajú aj takto: „Vzhľadom na obmedzené verejné zdroje by mal štát z takejto formy podpory bytovej výstavby úplne vycúvať. Je nekorektné, aby sa peniaze daňových poplatníkov vo forme bonifikácie či už hypoúverov, alebo stavebného sporenia používali na podporu výstavby na vlastníckom princípe. Za nesprávne považujem aj existenciu úverov zo strany Štátneho fondu podpory bývania. Štát by mal podporovať len bytovú výstavbu na nájomnom princípe, ale za prísne stanovených pravidiel,“ povedal ekonomický analytik Pavol Ondriska zo spoločnosti Slávia Capital.
(V súčasnosti má na získanie štátnej prémie nárok každý, kto si zobral hypotéku do výšky dva a pol milióna a to na jednu nehnuteľnosť určenú na bývanie.)
Autor: Iveta Mružicová