
Je poludnie, ale bufet je prázdny. V budove sú spolu štyri, všetky zívajú prázdnotou. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Ešte nedávno vládol v 28-poschodovej budove ruch, dnes je to ako po dôkladnej asanácii. Na chodbách človek stretne skôr príslušníka ochranky ako zamestnanca televízie.

Aj takto vyzerajú priestory v STV. Miestnosť pred jedným zo štúdií.
Výškovú budovu STV postavili v roku 1975 „pri príležitosti výročia oslobodenia sovietskou armádou“, hlása nápis vo vestibule. Atmosféra z čias socializmu človeka sprevádza aj po štvrťstoročí. Fádne chodby, špinavé okná, fľakatý koberec v miestnosti, odkiaľ sa denne vysielali programy pre milióny divákov. Včera okolo poludnia zívali mnohé štúdiá prázdnotou. Nakrúcala sa len jedna športová relácia pre deti.
Najväčší šok prežívajú asi majitelia štyroch bufetov priamo v STV, kde o hostí v minulosti nebola núdza. Tržby šli rapídne dole. „Kým minulý týždeň som pripravila 50 káv, dnes je ich len 12,“ hovorí jedna z predavačiek bufetu. Včera v ňom obedovali len dvaja ľudia.
Aj keď mnohým ešte plynie výpovedná lehota, do práce už chodiť nemusia. „Atmosféra sa zlepšuje,“ tvrdí Branislav Záhradník, člen krízového manažmentu.
V STV nastal začiatkom júna núdzový režim, ktorý by mal trvať do konca roka. Ako vyzerá?
Z obrazoviek sa stratili hlásateľky a nahradili ich ukážky, ktoré budú ešte zlepšovať. „Nový systém nabehol hladko a bez negatívnych ohlasov,“ povedal Záhradník.
V hlavnej redakcii spravodajstva a publicistiky sa prepúšťalo. Miesto vyslaného redaktora v Prahe Igora Baráta bolo zrušené a k 31. augustu sa zruší aj miesto vyslaného redaktora v Moskve, kde zatiaľ pôsobí Martin Kovačič.
Aj keď podľa Záhradníka všetky doterajšie relácie spravodajstva a ich redaktori zostávajú, redakcia sa zúžila o 5 vedúcich vydania, 2 režisérov, 7 kameramanov, 2 obrazových strihačov, 1 zvukára a 3 vedúcich výrobného štábu.
Redaktori si musia strihať materiály sami. „Divák by to nemal pocítiť na obrazovke,“ sľubuje Záhradník. Ešte väčšie zmeny nastali v iných producentských centrách. K 1. júnu boli „centrá primerane zoštíhlené“.
V súčasnosti má STV 9 producentských centier: maďarské relácie, kreatívne služby, šport a motorizmus, duchovný život, zábava a hudba, dokument a vzdelávanie, literárno-dramatické programy, dabing, programy pre deti a mládež.
Manažment Slovenskej televízie plánuje na budúci týždeň stretnutia so všetkými zostávajúcimi zamestnancami vrátane štúdií Banská Bystrica a Košice.
„Chceme ich informovať a motivovať, ako aj vypočuť si ich názory a námety na nové fungovanie STV,“ povedal Záhradník.
Nový program na Nový rok
Nový program aj novú organizačnú štruktúru plánujú v STV od 1. januára 2004. S producentskými centrami sa už neráta, vlastná tvorba bude zabezpečená „efektívnejším spôsobom“. Podľa projektu chce Rybníček vybudovať z STV inštitúciu holdingového typu, kde bude existovať ústredné riaditeľstvo a tri televízne štúdiá, v ktorých by sa objednávala výroba programu. Rada STV pred mesiacom zaviazala Rybníčka, aby jej do 23. júna predložil Organizačnú štruktúru STV, Komplexný projekt riadenia STV a predbežnú Typovú vysielaciu štruktúru STV na rok 2004. „Pracuje sa na tom,“ povedal Záhradník.