Ak by sme sa zaradili medzi tých, ktorí notoricky dôverujú štatistickej pravdepodobnosti, tak by sme pred zajtrajším zápasom s Tureckom mali byť optimistami. Podľa nej sa totiž Turecko nekvalifikuje na EURO 2004 v Portugalsku. Za posledné dve desaťročia sa mužstvo, ktoré sa na svetovom šampionáte umiestnilo na bronzovom stupni, nedokázalo kvalifikovať na záverečný turnaj. Štatistika je pozoruhodná i z ďalšieho pohľadu: bronzové medaily z MS patria v posledných dvoch desaťročiach vyslovene zástupcom starého kontinentu.
Na MS ‘82 v Španielsku skončili Poliaci tretí, silný tím na čele s Boniekom sa potom nedokázal prebojovať na ME ‘84. Francúzi dosiahli na MS ‘86 v Mexiku na bronz, na ME ‘88 v Nemecku už chýbali. Na MS ‘90 boli tretí Taliani, na EURO ‘92 vo Švédsku sa hralo bez nich. Na MS ‘94 obsadili tretie miesto Švédi, na turnaji ‘96 v Anglicku chýbali. Na MS ‘98 získalo historický bronz Chorvátsko, o dva roky na európskom šampionáte absentovali.
„Určite zaujímavá štatistika,“ hovorí Miroslav Karhan. Hráč bundesligového VfL Wolfsburg však upozorňuje aj na inú stranu mince. „Môže sa stať, že to aj takto vyjde a my na tom nebudeme mať zásluhu. Z prvého miesta pôjdu Angličania, z druhého do baráže pôjdu Turci a v nej skončia. Aj keď, samozrejme, bol by som veľmi rád, keby sme k pokračovaniu tejto štatistiky prispeli práve my.“
Našou štatistikou sme pobavili i stredopoliara Borussie Mönchengladbach Igora Dema. „Štatistiky sú dobré. My to máme vo svojich rukách, ak zahráme dobrý zápas s Tureckom, tak šancu máme. Každý to má vo vlastných rukách, vlastne aj výsledky podobných štatistík.“
Reprezentačný tréner Ladislav Jurkemik sa k tejto téme vyjadril tradične pragmaticky. „Štatistiky sú jedna vec, realita druhá. Je síce pekné, že to štatisticky takto vychádza. Najskôr musíme odohrať existenčný zápas s Tureckom, uspieť v ňom, až potom sa môžeme zamýšľať nad štatistikami. Aj keď by bolo krásne, ak by sme na ME hrali my. Máme však pred sebou dlhú cestu, pri ktorej musíme na Tehelnom poli urobiť rozhodný krok. Cítim, že by sme už konečne mohli vyhrať aj nad veľkým mužstvom.“
Generálny sekretár futbalového zväzu Dušan Tittel pochopil veľmi rýchlo. Baviť sa začal už pri neúspechu Talianov. „Ha, ha… Pekne to graduje, naozaj pekne! Bol by som veľmi rád, ak by sa takéto začarovanie tretieho miesta zo svetových šampionátov potvrdilo aj v našej kvalifikačnej skupine. Bolo by to krásne, ale na to, že pokračovanie takejto štatistiky príde samo, sa spoliehať nesmieme. Chlapci musia podať dobrý výkon, ich zas musia podporiť všetci fanúšikovia, ktorí fandia slovenskému futbalu. A keď budeme mať naklonené šťastie, možno sa potvrdí spomínané pravidlo.“
Čo rozhoduje?
Na finálový turnaj ME 2004 v Portugalsku 12. júna - 4. júla 2004 si zabezpečí priamy postup 10 víťazov základných skupín spoločne s Portugalskom. Finálnu šestnástku doplní päť úspešnejších celkov z baráže (15./16.11.-18/19.11. 2003), v ktorej sa po žrebe exekutívy UEFA predstaví 10 tímov z 2. miesta po základnej kvalifikačnej časti.
V prípade rovnosti bodov v konečnej tabuľke skupín rozhodne o postupujúcom:
a - počet bodov zo vzájomných zápasov, b - skóre zo vzájomných zápasov, c - počet strelených gólov na ihrisku súpera vo vzájomných zápasoch, d - výsledky zo všetkých zápasov v základnej skupine (- skóre, - počet dosiahnutých gólov, - dosiahnutý počet gólov na ihrisku súpera), e - koeficient fair play, f - žreb (ja)