
Televízne zábery ukazujú ruských vyšetrovateľov na mieste včerajšieho samovražedného atentátu v Severnom Osetsku. FOTO - REUTERS
Žena sa zrejme chcela dostať až na základňu a odpáliť sa až tam.
Keď autobus spomalil pri železničnom priechode, priblížila sa k nemu žena oblečená v bielom ako zdravotná sestra. Vzápätí nasledovala explózia. Žena sa zrejme pokúsila nastúpiť do autobusu, ktorý sa zastavil pre jedného z robotníkov, napriek zákazu vojenských šoférov prevážať civilistov. Keď zistila, že ju nechcú do autobusu pustiť, odpálila nálože na svojom tele pred dverami. Podľa niektorých reportérov sa žena v bielom hodila pod autobus.
V autobuse bolo 27 ľudí vrátane 14 žien. Päť osôb zahynulo na mieste, ostatní krátko nato podľahli ťažkým zraneniam. Medzi mŕtvymi sú aspoň dvaja civilisti.
Severné Osetsko je už roky odrazovým mostíkom pre ruské vojenské operácie v Čečensku. Mesto, kam autobus smeroval, je hlavnou základňou ruských síl bojujúcich proti čečenským rebelom. Pre obavy z teroristických útokov majú vodiči vojenských autobusov zakázané prepravovať civilistov.
Tento útok je už tretí za posledný mesiac spáchaný ženou. Dvanásteho mája bola žena jednou zo spoločníčok útoku na vládnu budovu, pri ktorom umrelo 59 ľudí, o dva dni neskôr sa pri moslimskej pobožnosti odpálila ďalšia žena a na druhý svet so sebou vzala 16 ľudí. Ženy sú pritom v Čečensku tradične vylúčené z bojov. Podľa ruských úradníkov Čečenky konajú osamotene, na vlastnú päsť, finančne podporované žoldniermi. K obom májovým výbuchom sa nakoniec prihlásil separatistický povstalecký vodca Šamil Basajev.
Samovražední atentátnici, ktorí s vojakmi vraždia aj civilistov, sú v Čečensku relatívne novým javom. Ruská polícia predpokladá, že atentátnici museli byť vyškolení a vyhlasuje, že začala pátrať po výcvikových centrách a finančných fondoch, z ktorých čerpajú.
„Nikdy predtým sme tu nemali samovražedných atentátnikov. Prišlo to k nám zvonka,“ povedal pre BBC ruský generálny prokurátor Vladimir Ustinov. Podľa analytikov sa anarchia v Čečensku zvýšila natoľko, že svojich ľudí prestali ovládať už aj povstaleckí velitelia a jedinou cestou podľa nich sú mierové rozhovory s povstalcami. To však Kremeľ tvrdošijne odmieta.
Posledný útok prišiel deň po tom, čo Kremeľ v druhom čítaní odsúhlasil návrh na amnestiu pre ozbrojencov v Čečensku a prezentuje ju ako výraz upokojujúcej sa situácie v separatistickom regióne bohatom na nerastné suroviny.
(zo, čtk, reuters)