Zajtra a pozajtra Poliaci hlasujú v referende o Európskej únii: najviac sa obávajú nízkej účastiZdá sa, že všetky historické rozhodnutia robia Poliaci v júni. V júni 1989 mali prvýkrát možnosť zúčastniť sa na takmer slobodných voľbách (opozícia mohla obsadiť 35 percent zo 460 miest v Sejme a všetkých 100 v Senáte). A teraz po 14 rokoch prišiel čas na druhé historické hlasovanie. Zajtra už od šiestej hodiny ráno budú Poliaci rozhodovať, či sa ich krajina má stať členom Európskej únie.
„Budem hlasovať medzi prvými. Možno môj príklad zmobilizuje ostatných Poliakov,“ hovorí 90-ročný Jan Nowak-Jeziorański, bývalý riaditeľ poľskej sekcie Slobodnej Európy v Mníchove. Ešte vo štvrtok bol v nemocnici. „Práve preto malo zmysel vrátiť sa z emigrácie v Spojených štátoch do Poľska.“
Všetky mobilizačné akcie budú mať veľký význam. Aby referendum bolo platné, musí sa na ňom zúčastniť 50 percent voličov. Po prvých obavách dnes vládne mierny optimizmus, podporovaný výsledkami z Litvy a zo Slovenska.
Podľa posledného prieskumu agentúry CBOS sa na referende určite zúčastní 64 percent opýtaných a ďalších 15 percent odpovedalo, že sa „asi zúčastní“. Len 6 percent je rozhodnutých, že cez víkend volebnú miestnosť nenavštívi.
Tento obraz však narúšajú dva faktory. „Takmer všetky médiá sú proeurópske a tak je pre mnohých ľudí, s ktorými sa robia ankety, hanbou priznať, že na referendum nepôjdu, alebo budú hlasovať proti,“ upozorňuje Piotr Pacewicz, zástupca šéfredaktora denníka Gazeta Wyborcza.
Druhým faktorom je stále menšia volebná účasť Poliakov. V posledných parlamentných voľbách pred dvoma rokmi prišlo voliť len 46 percent. Účasť na komunálnych voľbách bola ešte nižšia - 44 percent. Dokonca ani spomínané historické voľby v roku 1989 neprilákali rekordný počet ľudí, prišlo 62 percent.
Preto politici robia všetko, aby krajina neutrpela medzinárodnú hanbu. Prvýkrát v dejinách bude trvať hlasovanie dva dni. Mimovládnym organizáciám a médiám sa podarilo presvedčiť skeptických politikov, že dlhšie hlasovanie prispeje k vyššej účasti.
Keď Štátna volebná komisia vyslovila pochybnosti, či bude možné zverejniť údaje o účasti už počas hlasovania, parlament bleskovo znovelizoval zákon o referende. Vďaka tomu budú Poliaci už v sobotu večer vedieť, či už sú v Európe, respektíve akú vzdialenosť musia ešte prekonať. Ten druhý variant je pravdepodobnejší. Podľa prieskumov prídu dve tretiny Poliakov voliť až druhý deň.
Z tých, ktorí prídu, je 74 percent rozhodnutých povedať „áno“. Starší ľudia tak urobia v prospech budúcnosti svojich detí a vnukov, mladí v tom zase vidia šancu na lepší život a väčšie možnosti.
Motiváciu ľudí strednej generácie, ktorá časť svojej dospelosti prežila v Poľskej ľudovej republike, vysvetľuje Jerzy Baczyński, šéfredaktor mienkotvorného týždenníka Polityka: „Spomínam si, ako sme sa trhali na Západ a čakali sme v radoch na vízum. Predstava, že raz budeme mať spoločný trh, že Paríž a Rím budú pre nás dostupné rovnako ako Krakov a Gdańsk, bola nepredstaviteľná. Dnes musíme urobiť už len posledný krok, aby sme sa natrvalo stali plnoprávnym členom voľného a lepšieho sveta.“
PRE SME - TOMASZ GRABIŃSKI, Vroclav
Účasť na posledných voľbách
a na referendách
parlamentné voľby 2001… 46 percent
komunálne voľby 2002… 44 percent
referendum 1989… 32,4 percenta
referendum 1997… 42,9 percenta
referendum 2003… ? percent