BRATISLAVA – Slovenská vláda mešká s prípravou na využívanie europeňazí. Skúsenosti z Portugalska ukazujú, že krajina v podobnom postavení ako Slovensko dokáže vyžmýkať z Bruselu všetky sľúbené peniaze hneď od vstupu do únie.
Premiér Mikuláš Dzurinda koncom apríla po krízovom zasadnutí vyhlásil, že napriek meškaniu ešte vždy máme šancu využiť europeniaze na sto percent.
Minister výstavby László Gyurovszky, ktorý zodpovedá za veľkú časť príprav, tvrdil, že také čosi sa ešte nikomu nepodarilo. „Maximum využilo Írsko, ktoré pred 12 rokmi dokázalo vyčerpať 91 percent. Súčasní členovia čerpajú 30 až 60 percent,“ povedal.
Jeho tvrdeniu protirečí práve skúsenosť Portugalska. Premiér Dzurinda vzal v stredu špeciálom do Lisabonu veľkú skupinu ľudí na školenie. Portugalský národný koordinátor európskej pomoci Nuno Vitorino slovenskej delegácii povedal: „Naša absorpčná kapacita je veľmi blízka 100 percentám, no – možno 99,6.“
Minister Gyurovszky jeho slovám nechcel veriť. „Hneď v prvých rokoch po vstupe?“ pýtal sa.
Vitorino ho ubezpečil, že to tak naozaj bolo. Úspech podľa neho vyplýva z toho, že si jasne stanovili priority a dobre si pripravili úradníkov.
Portugalsko do Európskej únie vstúpilo v roku 1986 ako zaostalá a chudobná krajina a odvtedy sa pomocou európskych fondov zmenilo na nepoznanie. Peniaze z únie tvorili v90. rokoch 8,5 percenta portugalského HDP.
Na Dzurindu portugalské skúsenosti urobili dojem. „Neviem, či to bude také úspešné ako v Portugalsku, ale viem, že sa o to musíme pokúsiť,“ povedal.
Slovenská vláda v stanovovaní priorít mešká. Národný rozvojový plán síce schválila už v marci, únia ho však spolu s ďalšími dokumentmi vrátila na prepracovanie, ani doplnený ho zatiaľ neodsúhlasila.
Slovensko má problémy s využívaním europeňazí už dlhšie. Predvstupové fondy PHARE, ISPA a SAPARD síce čerpáme, každý rok sa však istá časť vracala do Bruselu, pretože sme neboli schopní na celú sumu uzavrieť kontrakty.
V povstupových fondoch však ide už o podstatne väčšie peniaze – 23 miliárd. Slovensko má do rozpočtu únie zaplatiť na budúci rok 10 miliárd korún.