
Majiteľ pohotovostnej lekárne v Košiciach František Tamer zavedenie poplatku za recept vcelku privítal. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE – Od nedele za recept zaplatí pacient v lekárni poplatok dvadsať korún, pričom na ňom môžu byť napísané najviac dva druhy liekov. Z každého môže lekár predpísať maximálne tri balenia, alebo množstvo potrebné najviac na dva mesiace.
„Počet pacientov poklesol asi o 30 percent. Všetci sú pritom o poplatkoch za recept informovaní, nestretávame sa s tým, že by niekto zistil, že musí platiť, až pri okienku a potom odišiel,“ hovorí majiteľ pohotovostnej lekárne v Košiciach František Tamer.
„Na rozdiel od nemocníc či ambulancií, ktorým ostáva celá výška pacientovho poplatku, z dvadsaťkorunového poplatku v lekárni ostáva lekárnikovi iba päť korún. Zvyšných pätnásť ide pre zdravotnú poisťovňu. Keďže nám ale poisťovne dlhujú nemalé peniaze niekedy i za viac ako sto dní dozadu, bolo rozhodnuté, že sa tieto prostriedky použijú čiastočne na kompenzáciu ich dlhov,“ poznamenáva.
Tamer víta zavedenie poplatku za recept. „My sme päťkorunový manipulačný poplatok za spracovanie receptu navrhovali už pred niekoľkými rokmi. Nuž a tých pätnásť korún, ktoré idú na účet zdravotných poisťovní, berieme ako nutné zlo. Mohlo by to naozaj pomôcť tomu, aby pacienti nezneužívali poskytovanie zdravotnej a lekárenskej starostlivosti. Navyše to snáď aspoň trochu zlepší platobnú neschopnosť poisťovní, aj keď celkový problém to nevyrieši,“ myslí si Tamer.
Pacient zaplatí aj pri antikoncepcii a lieku na dlhodobú chorobu, avšak len prvýkrát. Pri opakovanom predpísaní už platiť nebude. Oslobodení od platenia sú aj ľudia v hmotnej núdzi a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Neplatia ani tí, ktorí si lieky, dietetické potraviny či zdravotnícke pomôcky uhrádzajú sami v plnej výške.
Aj keď deti do 6 rokov sú oslobodené od platenia poplatkov v ambulanciách, rodičia budú musieť za recept zaplatiť.
Problémom, ktorý v lekárňach v týchto dňoch vyskočil, sú zdravotne ťažko postihnutí občania. Zatiaľ čo v ambulanciách a nemocniciach sa im stačí preukázať preukazom zdravotne ťažko postihnutej osoby, v lekárni je navyše potrebné aj rozhodnutie okresného úradu o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov. Preto ak príde niekto do lekárne iba s preukazom ZŤP, lekárnici mu dvadsaťkorunový poplatok musia naúčtovať. Peniaze mu však vrátia, ak sa dodatočne preukáže rozhodnutím OÚ.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ