Niekto je rodený podnikateľ a vie objektívne zhodnotiť, aké sú jeho šance v určitej oblasti. Iný zas potrebuje radu, ďalší by zas privítal aspoň na určitú dobu odborný dohľad.
Pomoc malým a stredným podnikom
Práve takúto podporu podnikania by mal predstavovať projekt Inkubátor pre malé a stredné podnikanie, ktorý v tomto období odštartoval v Malackách. Mesto pristúpilo k tomuto kroku po analýze podnikateľského prostredia na Záhorí. V rámci Bratislavského kraja je totiž v Malackách najnižšia koncentrácia malých a stredných podnikov – na 1000 obyvateľov je to iba 7,2 firiem, zatiaľ čo v okrese Senec je to 10,95 a v samotnej Bratislave až 30,84 firiem na 1000 obyvateľov. Zo všetkých bratislavských okresov je práve v Malackách aj dlhodobo najvyššia nezamestnanosť (v máji 2003 to bolo 8,6 %).
Po dvoch rokoch sa musia postaviť na vlastné nohy
Inkubátor by mal vytvoriť priaznivé podmienky pre začínajúce firmy a znížiť tak pravdepodobnosť ich zlyhania počas prvých piatich rokov existencie. Preto si mesto od projektu sľubuje, že podnieti medzi obyvateľmi záujem o podnikanie, zníži tak nezamestnanosť a zároveň pomôže rozšíriť služby, ktoré región poskytuje. „Bude to inovačné centrum na výchovu podnikateľov,“ hovorí Iva Potočňáková z mestského úradu v Malackách. „Tu budú dostávať začínajúce firmy konzultácie, poradenstvo a servis, ale v priestoroch inkubátora budú mať aj priaznivejšie hmotné podmienky - napríklad nižšie nájomné za priestory, ako je bežné v komerčnej sfére.“
Záujemca samozrejme nemôže prísť úplne s prázdnou hlavou - musí už mať vypracovaný podnikateľský zámer a inkubátor mu na čas poskytne ochranu pred rizikami trhu. „Po dvoch rokoch sa však musia postaviť na vlastné nohy,“ hovorí Potočňáková.
Malé firmy sa stanú partnermi veľkých podnikov
Predstavenstvo Malaciek počíta s tým, že firmy, ktoré budú vznikať v inkubátore, budú po jeho absolvovaní partnermi pre veľké podniky z Priemyselného parku Záhorie. „Projekt nie je určený pre sféru služieb, ale primárne pre technickú sféru,“ hovorí primátor mesta Jozef Ondrejka. „Potrebujeme rozbiehať výrobu a preto je súčasťou projektu aj technická pomoc – prenesenie know-how z Európy a jeho aplikácia na naše pomery.“
Pomoc profesionálov sa oplatí
A ako sa vlastne k myšlienke inkubátora Malacky dostali? „V priemyselných parkoch sú takéto podnikateľské inkubátory štandardom a mesto malo rozostavanú veľkú budovu nového miestneho úradu, ktorú nepotrebovalo a na dokončenie ktorej nemalo,“ vysvetľuje Jozef Ondrejka. „Tak sme hľadali, odkiaľ získať peniaze na dokončenie a využitie stavby a dozvedeli sme sa o možnosti financovania cez program Phare.“
V Malackách sa nezľakli ani vedľajšieho technického problému – napísať grant tak, aby na svoj projekt peniaze získali. „Obrátili sme sa na odborníkov. Konzultovali sme so súkromnými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú získavaním a písaním grantov,“ hovorí Jozef Ondrejka. „Nebola to taká finančná čiastka, ktorú by obec neuniesla. A pomoc profesionálov sa určite oplatí.“