BAJKONUR – Prvá európska misia na cudziu planétu vyrazila na cestu vesmírom. Štart z kozmodrómu v kazašskom Bajkonure prebehol hladko. O niekoľko minút napätí vedci zachytili signál z rakety a po dlhých týždňoch prípravy si vydýchli - kozmický koráb nabral správny smer na Mars.
Prvú európsku družicu nesie k červenej planéte ruská raketa. Súčasťou misie je prvá britská kozmická sonda Beagle 2, ktorá bude skúmať jej povrch. Po 90 minútach letu družica Mars Express prekonala prvý kritický moment na svojej púti, keď sa úspešne oddelila od posledného stupňa nosnej rakety Sojuz-Fregat. Očakávajú ju ešte ďalšie ťažké okamihy - otvorenie solárnych panelov a naviazanie komunikácie s pozemnou stanicou Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v západnej Austrálii.
„Misia má zodpovedať dávnu otázku: Je alebo bol na Marse život?“ hovorí profesor Colin Pillinger, ktorý sa podieľal na vývoji sondy Beagle 2. Hlavné vedecké poslanie misie spočíva v hľadaní možných zásob vody pod povrchom planéty pomocou špeciálneho radaru a pátranie po prípadnom výskyte života. Ďalšou úlohou bude snímkovanie Marsu a geologický prieskum. Sonda Beagle 2, ktorá je veľká asi ako koleso bicykla, pristane v panvovej oblasti Isidis Planitia na povrchu Marsu. Po odobratí vzoriek hornín a pôdy bude Beagle 2 pátrať po chemických známkach života. Sonda za 35 miliónov libier je so svojimi 69 kilogramami najmenším kozmickým telesom určeným na pristátie, ktoré ľudstvo dosiaľ vyrobilo. Mars Express v hodnote 300 miliónov eur (asi deväť miliárd korún) je prvou samostatnou európskou misiou na cudziu planétu. Na púti, ktorá potrvá necelých sedem mesiacov, preletí vzdialenosť okolo 400 miliónov kilometrov. Relatívne krátky čas letu umožnila výhodná konštelácia v postavení Zeme a Marsu.
Vyslanie družice Mars Express zrejme znamená začiatok pretekov o zistenie existencie života na inej planéte. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) totiž na Mars v lete vyšle hneď dve sondy a japonská medziplanetárna sonda Nozomi (Nádej) by mala k Marsu doraziť začiatkom roku 2004. Ruskí vedci pracujú na projekte letu človeka na Mars, ktorý by sa mohol uskutočniť v rokoch 2016 až 2020.
Autor: zo, čtk