
Pakistanské ženy sa musia pripraviť na prísne islamské zákony. FOTO - REUTERS
teľov niekoľkých islamských strán.
Pod dokumentom chýba ešte podpis guvernéra. Ten však prakticky nemôže prijaté nariadenie už zrušiť.
Oblasť hraničiaca s Afganistanom je prvá, ktorá v Pakistane povýšila Korán na oficiálny zákon. Islamské právo šaría predpisuje každému, ako sa má správať, aby bol správnym moslimom.
Program na obnovenie zákonov Koránu v pakistanskej provincii obsahuje podobné nariadenia, ktoré platili za vlády talibov v susednom Afganistane. Bezpodmienečne sa nimi musia riadiť štátni zamestnanci, žiaci i študenti. Aj súdy podliehajú cirkevným, a nie svetským zákonom, rovnako ako celý vzdelávací systém a ekonomika. Súkromníkom sa zatiaľ len odporúča, aby napríklad v čase modlitieb zatvárali obchody.
Vládni úradníci budú odteraz za porušenie noriem prísne trestaní. V Afganistane za talibov platili kruté telesné tresty.
Vedenie Severozápadnej provincie je zložené z členov šiestich islamských strán, ktoré sa v jeseni minulého roka združili v takzvanom Fóre spoločnej akcie a v októbri 2002 bezkonkurenčne zvíťazili v miestnych voľbách. Požadovali od Islamabadu, aby na ich území neoperovali americké vojská a aby pátranie po al-Káide a taliboch bolo výhradne v ich rukách. V opačnom prípade sa vyhrážali Amerike svätou vojnou - džihádom.
Práve tieto strany však podporovali talibov a posielali dokonca do Afganistanu špeciálne jednotky dobrovoľníkov, ktoré bojovali proti USA.
Jednotky protiteroristickej koalície, ktoré stále operujú pod vedením USA v susednom Afganistane, požadovali opakovane prístup do pakistanských pohraničných provincií, pretože práve sem podľa nich utekajú teroristi, členovia al-Káidy i talibovia.
Centrálna vláda v Islamabade nie je schopná tieto takzvané slobodné teritóriá kontrolovať. Existuje podozrenie, že práve tu sa skrývajú vysokí činitelia hnutia Taliban, keď sem utiekli z Afganistanu, i drogoví magnáti, ktorým afganskí pestovatelia dodávajú ópium cez zle chránené hranice.
Proti novému zavádzaniu strohých islamských noriem sa už ozvala Komisia pre ľudské práva Pakistanu, ktorú však islamské strany považujú za „vyslancov USA“ a jej odporúčania nerešpektujú.