hospodárstva Pavol Seko. Jednotlivé mená členov misie Seko odmietol konkretizovať s tým, že verejnosť sa ich čoskoro dozvie.
SME sa podarilo zistiť, že koordinátor slovenských obchodných aktivít je už schválený a mal by ním byť poradca premiéra Mikuláša Dzurindu pre zahraničné investície Alan Sitár. Ďalší dvaja členovia tímu by mali byť členovia diplomatických misií pôsobiacich v Iráne a v Sýrii.
Predstaviteľ ministerstva hospodárstva odmietol kritiku slovenských podnikateľských kruhov, ktoré kritizovali vládu, že nedostatočne razantne presadzuje slovenské ekonomické záujmy v Iraku. Podnikatelia sú totiž skeptickí najmä po skúsenostiach z Juhoslávie a irackej Púštnej búrky.
„Vláda aj ministerstvo intenzívne pracujú. Využíva sa lobing amerických firiem, v týchto dňoch pripravujeme vyslanie ľudí do Kuvajtu, kde budú pôsobiť naši dvaja obchodní diplomati, plus koordinátor, zástupca agentúry SARIO. Koordinátor by, podľa môjho názoru, mal pendlovať medzi Bagdadom, Kuvajtom a Washingtonom, pretože práve cez agentúru na obnovu Iraku budú plynúť prostriedky z predaja ropy určené na financovanie,“ povedal Seko.
Podľa Seka bude mať koordinátor v Kuvajte status zástupcu slovenskej vlády a bude disponovať dostatočným mandátom, aby mohol efektívne presadzovať záujmy Slovenska. „Úlohou koordinátora budú aj kontakty s rozhodujúcimi inštitúciami v USA, pretože Washington musíme mať zabezpečený,“ dodal.
Ministerstvo hospodárstva pripravuje aj ďalších jazykovo vybavených ľudí, ktorí majú skúsenosti zo spomínaného teritória, tí by však po upokojení bezpečnostnej situácie už mali pôsobiť priamo v Bagdade. Predstaviteľ ministerstva hospodárstva si myslí, že Slovensko má dosť veľké šance participovať na obnove Iraku, a to najmä v oblasti energetiky, infraštruktúry či výroby poľnohospodárskych strojov. Vo finančnom vyjadrení sú dlhodobé kontrakty v Iraku odhadované na stovky miliónov dolárov, samozrejme len v prípade úspešnosti slovenských firiem.
„Konkurencia je veľká, ale máme obrovskú perspektívu, či už pôjde o rekonštrukciu elektrární, rozvodov alebo o opravu mostov a ciest. Záujem môže byť aj o slovenské odmíňovače,“ upozornil Seko.
Momentálne Slovensko nemá v Bagdade žiadne zastúpenie. Obchodní diplomati nie sú zatiaľ ani na konzuláte v Kuvajte.
DANIEL VRAŽDA