
FOTO SME – PAVOL MAJER
„Slovenský národ si asi zvykne na všetko,“ hovorí Iveta Cmerová, vedúca lekárne v centre Bratislavy. Ľudia sa vraj na nové poplatky za zdravotníctvo nesťažujú, sú informovaní. Otázky majú najmä dôchodcovia. Chcú vedieť, či náhodou nepatria medzi tých, čo sú od poplatkov oslobodení. A aj najviac prejavujú nespokojnosť. „Sme rozhorčení, minister by mal odstúpiť, nemyslí na ľudí,“ hovorí dôchodkyňa Helena. Trpí chronickými chorobami, každý mesiac minie na lieky asi tisícpäťsto korún.
Po prvýkrát sa včera platilo aj za prevoz sanitkou – dve koruny za kilometer. „Nie je to problém, horšie je to čakanie,“ hovorí dôchodca, ktorý na Kramáre prišiel so svojou ženou. Tá je po operácii a potrebovala vybrať stehy. „Za cestu do nemocnice nám zarátali päť kilometrov, zaplatili sme 20 korún, keby manželka vládala, išli by sme autobusom, vyšlo by nás to aj tak drahšie.“
Poloprázdne chodby
Jedinou zaujímavosťou včerajšieho dňa v banskobystrickej poliklinike boli poloprázdne chodby nemocnice. Lekári aj vedenie polikliniky zhodne tvrdia – na takýto pondelok sa nepamätáme. Podľa odhadov prišla približne len polovica zvyčajného počtu pacientov.
Riaditeľ polikliniky Ladislav Slobodník bol s priebehom prvého dňa vyberania poplatkov spokojný. Niekoľko ľudí sa však podľa neho sťažovalo na súkromných lekárov, ktorí ako doklad o zaplatení údajne vydávali neočíslované doklady.
Automaty nefungovali
Ani jeden z troch automatov na platenie nemocničných poplatkov v nitrianskej Fakultnej nemocnici včera ráno nefungoval. Pacienti sa zhromažďovali v centrálnej pokladnici v budove riaditeľstva, ktorá bola určená pôvodne na rozmieňanie peňazí. Jej pracovníčka, ktorá mala pripravených dvetisíc korún v desaťkorunáčkach, zachraňovala situáciu a vyberala platby.
„Bol to technický nedostatok, ktorý nás veľmi mrzí,“ povedal riaditeľ nemocnice Viktor Žák.
Vyberanie poplatkov sa nitrianskym lekárom nepáči: „Ukrajuje nám z času, ktorý by sme mohli venovať pacientom,“ povedal zástupca primára Rádiodiagnostického oddelenia Tibor Firický. Podobný názor má aj primár oddelenia Peter Grác: „Rakúšania poplatky za zdravotníctvo zrušili a my ich zavádzame.“
Vyberajú od každého
V nemocnici s poliklinikou v Žiari nad Hronom nakúpili na lôžkové oddelenia uzamykateľné pokladničky, šoférov sanitiek vybavili peňaženkami. Lôžkové oddelenia vyberajú platby každé samostatne a peniaze odvádzajú do centrálnej pokladne.
„Centrálny výber poplatkov sme zatiaľ zaviesť nechceli, aby sa zbytočne nevytvárali rady a nezvyšovali sme tak nervozitu,“ hovorí riaditeľ nemocnice Pavol Učník. Vedenie sa dohodlo aj na tom, že kým nebude úplne jasné, ktoré potvrdenia o preukázaní hmotnej núdze sú relevantné, budú poplatky vyberať od každého pacienta. Ak sa platným potvrdením spätne preukáže, peniaze mu vrátia.
Sanitkár zaplatil zo svojho
„Po vyšetrení som sestričke zaplatila 20 korún, vystavili mi potvrdenie, a to bolo všetko. Nabudúce vraj pri návšteve pri tejto istej diagnóze platiť nemusím,“ opisuje Žilinčanka v dôchodku priebeh návštevy u ortopéda. Ťažko zdravotne postihnutú ženu poučovala lekárnička, že nabudúce musí mať preukaz ZŤP so sebou, a nebude musieť platiť za recept. Žena, čakajúca v dlhom rade s piatimi receptami v ruke na sedem liekov, si to po čase rozmyslela.
Na tvárach pacientov aj zdravotníkov bolo miestami badať nervozitu. Hlavu v smútku mali aj sanitkári – problémy im robí prepočítavanie sumy pri viacerých pacientoch, ktorých prevážajú na rôzne miesta. „Mali sme k tomu jednu schôdzu, som zvedavý, či mi to strhnú z platu, ak niečo popletiem,“ hovorí sanitkár a ukazuje niekoľko fasciklov s papiermi, ktoré musia vypĺňať. Niečo pre pacienta, niečo pre dispečing a poisťovňu. „Za jedného dedka som to zaplatil zo svojho. Bol to taký chudák. Nikto sa o neho nestaral, viezol som ho do liečebne pre dlhodobo chorých,“ pridáva sanitkár, ktorý sa práve vrátil z výjazdu.
Záloha 500 korún
Pred pokladňou v monobloku Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach stál včera ráno dlhý rad nervóznych pacientov. „Je to chaos. Chcú, aby som zaplatil zálohu päťsto korún a ešte aby som vystál aj rad,“ hromží starší muž v župane, ktorého majú hospitalizovať. V rade čakal dvadsať minút.
Personálu za okienkom pokladne nie je do reči: „Pondelky sú najťažšie dni. A navyše nešiel počítač.“
Vodič sanitky hodnotí: „Hotový chaos! Musím vyplniť príjmový doklad, jazdný rozkaz a žiadanku. Pán mal preukaz zdravotne ťažko postihnutého, platil za prepravu len polovicu. Zaplatil dve koruny. Veď tie papiere stoja viac. Proste, celé je to nezmysel,“ hovorí vodič.
V obrovskej fakultnej nemocnici s viac ako 900 lôžkami fungujú dve pokladnice. Na poliklinike si pacient zaplatí 20 Sk za kupón, v lôžkovej časti 500 Sk zálohu pri hospitalizácii. Keď ho pustia skôr, ako za päť dní, rozdiel mu vrátia.
„Nie je to ani tak o peniazoch. Je to určitý psychologický prelom,“ hodnotí poplatky námestník Remeňár. (haj, wm, bej, eta, aha, sen)
S čím boli problémy:
Nejasnosti sa týkali predovšetkým určovania tých ľudí, ktorí nemusia u lekára platiť. Otázky kládli najmä dôchodcovia a chronicky chorí pacienti a potom rodičia, ktorí prišli k lekárovi s dieťaťom.
1. Dôchodcov a starých ľudí s chronickými chorobami zaujímalo, či musia platiť za recept v lekárni, za vypísanie receptu u lekára a či neplatia za vyšetrenie spojené s chronickou chorobou.
* Za vyšetrenie, ktoré sa týka stále tej istej – chronickej, ale stále sa opakujúcej a nevyliečenej choroby – sa neplatí. Rovnako sa neplatí za kontrolu u lekára.
* Za predpísanie lieku, ktorý človek užíva pri dlhodobej chorobe, by sa nemalo platiť. Vzťahuje sa to aj na antikoncepciu.
* V lekárni sa však za takýto recept platí. Od poplatkov v lekárni sú oslobodení iba tí, čo si hradia liek a pomôcky v plnej výške a osoby, ktoré sú ťažko zdravotne postihnuté alebo sú v hmotnej núdzi.
2. Alergologička na poliklinike na Vajnorskej žiadala zaplatiť za vystavenie receptu na lieky 20 korún. Podľa zákona by mali byť pacienti v tomto prípade oslobodení od platenia. Je teda alergia dlhodobé ochorenie, pýtali sa pacienti?
* Alergici patria medzi pacientov v dispenzárnej starostlivosti, oni by nemali podľa nového zákona o zdravotnej starostlivosti platiť za vyšetrenia a ani vtedy, ak potrebujú predpísať liek. Problém je ten, že zákon o liečebnom poriadku z roku 1995 predpisuje počet kontrol, ak teda ide už o kontrolu nad tento počet, v ambulancii zaplatia. Pri alergii predpisuje zákon jedno vyšetrenie za pol roka, v prípade žien, ktoré berú antikoncepciu, jedno vyšetrenie za rok. Dispenzárna starostlivosť je systematické sledovanie, vyšetrovanie a liečenie chorých pacientov, týka sa veľkého počtu ľudí. Ak patríte do tejto skupiny, zistite si, koľkokrát máte nárok na vyšetrenie zadarmo a dajte si predpísať lieky na celé toto obdobie. Ušetríte (pozri ďalší bod).
3. Mohli by sme ušetriť poplatok za recept tak, že by lekár napísal na jeden recept viac liekov?
* Toto nie je možné, na jednom recepte môžu byť napísané najviac dva druhy liekov. Počet balení týchto dvoch liekov však nie je obmedzený.
4. Deti do 6 rokov zákon od poplatkov oslobodil. Nemocnice a polikliniky však žiadali zaplatiť za ne pri ošetrení na pohotovosti, čo niekedy ľudia odmietli.
* Deti do šesť rokov sú skutočne oslobodené len od poplatkov za vyšetrenie v ambulancii, na pohotovosti platia rovnako ako dospelí ľudia. Dôvodom údajne je to, že pohotovosť patrí medzi najčastejšie zneužívané formy lekárskej pomoci a ošetriť sa tu nechajú aj ľudia, ktorých bolesť a problémy vôbec nie sú náhle, ale dlhodobé. Deti platia aj za recept v lekárni.
5. Čo robiť, ak má pacient pocit, že zaplatil poplatok neprávom a on sám si myslí, že patrí do skupiny ľudí oslobodených od platenia?
* O poplatku rozhoduje ošetrujúci lekár, ak má pacient pocit, že rozhodol nesprávne, môže sa odvolať na vedenie zariadenia. O odvolaní rozhoduje vedúci zariadenia, ktorý môže pre rozhodnutie zvolať konzílium odborníkov. Ak má pacient pocit, že aj v tomto prípade je rozhodnutie nesprávne, môže sa odvolať na samosprávny kraj. Ak stále nie ste spokojný, môžete sa obrátiť aj na súd. Pozor – ak nezaplatíte a neodvoláte sa, zákon povoľuje exekúciu.