
Andrea Šalatová (na snímke vpravo z prvého súboja v Šuranoch) bola podľa prezidenta hádzanárskeho zväzu Pavla Derfényiho našou najlepšou hráčkou odvety baráže o postup na MS v Niši. Na postup cez domáce Srbsko a Čiernu Horu to však nestačilo, Slovenky podľahli tretiemu tímu z posledných MS 21:36. FOTO - DANIEL VESELSKÝ
So sklonenými hlavami vystupovali včera predpoludním z autobusu pred bratislavským Domom športu slovenské hádzanárky. Na odvetný zápas II. fázy kvalifikácie MS v Niši s domácim Srbskom a Čiernou Horou cestovali s päťgólovým náskokom (33:28) a nádejou na postup, domov sa vrátili s hrozivým pätnásťgólovým debaklom (21:36).
„Hanbil som sa sám pred sebou a pred všetkými priateľmi. Som veľmi sklamaný,“ priznal prezident Slovenského hádzanárskeho zväzu Pavol Derfényi. Príčinu výbuchu v kľúčových okamihoch hľadal márne. „Súper bol lepší, ale pokojne sme mohli postupový výsledok uhrať. Slovenská liga vo svetovom meradle veľa neznamená, ale keby dievčatá hrali tak ako v prvom zápase v Šuranoch, mohlo sa zrodiť jedno veľké prekvapenie.“
Za tri roky šéfovania zväzu prežíval Derfényi sklamanie z vypadnutia na poslednej kvalifikačnej prekážke po tretí raz. Kým s Rakúskom v boji o MS 2001 niet hráčkam čo vyčítať, stretnutia so Slovinskom v kvalifikácii ME 2002 a teraz Srbskom ich môžu mrzieť. „Nerobme si ilúzie, Srbkám z opôr chýbala len Medveďová a je to tretí tím z posledných majstrovstiev sveta. Ony boli favoritky. Viac ma trápi premárnená šanca so Slovinkami, ešte pod vedením trénerky Zaťkovej. Na európskom šampionáte sme mohli hrať.“ Šéf slovenskej hádzanej je napriek neúspechu pripravený pokračovať v spolupráci s českým trénerom Sloveniek Vojtěchom Marešom. „Zmluvu má ešte rok a dohodli sme sa, že ju dodržíme.“
Mareš pred dvojzápasom roka veľa optimizmu nemal, no priznal, že v prvom dueli v Šuranoch sme sa o lepší výsledok obrali my. „Desať minút pred koncom sme viedli o desať gólov a namiesto pokojného udržiavania náskoku sme súperovi taktickou nevyzretosťou dovolili znížiť. Zhodou okolností o desať viedli domáci aj v nedeľňajšej odvete v Niši. A vtedy prišlo to, čo sa bežne nestáva. Z piatich rán z krídla a dvoch trhákov sme nedali ani gól a už sa s výsledkom nedalo nič robiť,“ povzdychol si.
Slovenky mali od začiatku problémy so zasunutou obranou súpera, keď zbytočne strácali loptu po prihrávkach na dobre prikrytého pivota. „Napriek tomu sme sa držali. Tesne pred polčasom sme prehrávali len o tri góly, no keď nám za stavu 16:21 súper odskočil, začala pracovať psychika.“
Tá je alfou i omegou už osemročnej neschopnosti Sloveniek predrať sa na vrcholný šampionát. „Práve ona sa podpísala pod nepremenené šance, po ktorých hráčky začali strácať vieru, že by to ešte mohli zlomiť. Prestali sme hrať svoju kombinačnú hru a začali vyrábať jednu taktickú chybu za druhou. Súperovi sme uľahčili situáciu,“ tvrdí Mareš.
Srbky v Šuranoch predviedli presný opak. V kľúčovom momente nepodľahli beznádeji a trpezlivo vyčkali na svoju šancu. Aj preto sa dnes radujú z postupu ony.
Podľa trénera Mareša je dôležité, aby teraz hráčky nestratili súdržnosť. „Bolo by najhoršie, keby sa vytvorili skupinky a začali si navzájom vyčítať chyby, ktorých sa na palubovke dopustili. Musia si uvedomiť, že hoci sme v prvej fáze kvalifikácie uspeli a nie s ľahkými súpermi, ani jeden nedosahoval kvality Srbska a Čiernej Hory z druhej fázy.“
RASTISLAV HRÍBIK
Osem premárnených kvalifikáciíME 1996 v Dánsku
Zo štvorčlennej skupiny postupovali prvé dva tímy. Slovenky, ktoré viedol Dušan Daniš, skončili tretie za Maďarskom a Rakúskom a pred Azerbajdžanom. V šiestich zápasoch vyhrali len dva razy.
MS 1997 v Nemecku
V 7. kvalifikačnej skupine síce dva razy uspeli s Izraelom, ale potom nestačili na Poľky, s ktorými v Partizánskom prehrali o sedem gólov (16:23). Remíza v Chorzowe (19:19) už len zmiernila smútok Danišovho výberu.
ME 1998 v Holandsku
Po postupe z predkvalifikácie hráčky koučované Jánom Packom znova zastavilo Poľsko. Zo 4. skupiny postupovali dva tímy, no naše skončili na poslednom 4. mieste, keď jediné víťazstvo dosiahli doma napokon s tretím Bieloruskom. S Poľkami sa z postupu tešili ešte Rumunky.
MS 1999 v Nórsku
Olomoucká blamáž. Po sedemgólovom víťazstve 28:21 nad Českom v Šali mali Slovenky pod taktovkou trénera Tomáša Kuťku všetko vo svojich rukách, v odvete však podľahli súperovi o osem (14:22). Do Nórska išli Češky, naše zostali doma.
ME 2000 v Rumunsku
V predkvalifikácii stále pod Kuťkovým vedením školili Grécko (33:20 a 33:14), no v druhej fáze nestačili na silné Dánsko (v Šali 20:26, v Koldingu 20:37).
MS 2001 v Taliansku
Žreb nám v predkvalifikácii opäť prial. S Gréckom si Slovenky dva razy poradili (33:24 a 35:14), no v baráži dostali Rakúsko a hoci bojovali zo všetkých síl, ďalej šiel súper. Slovenky s favoritom v Šali remizovali 23:23, v odvete v Stockerau prehrali 23:27.
ME 2002 v Dánsku
Možno najväčšia šanca konečne preraziť. V rozhodujúcom dvojzápase stáli v ceste Slovinky a v našich radoch panoval optimizmus. No zverenkyne Viery Zaťkovej zlyhali a oba zápasy tesne prehrali. V Šali o dva góly (20:22), v Ľubľane o jeden (25:26).
MS 2003 v Chorvátsku
Bezproblémový postup v predkvalifikácii cez Turecko, Macedónsko a Azerbajdžan vzbudil postupové nádeje, no v baráži výber českého trénera Vojtěcha Mareša nestačil na Srbsko a Čiernu Horu. V Šuranoch Slovenky síce vyhrali o 5 gólov (33:28), no v odvete v Niši podľahli zahanbujúco o pätnásť (21:36). (rh)