Nečakaný úspech na mimoriadnom zjazde jeho sociálnych demokratov a stisk rúk s americkým prezidentom Bushom znamenajú, že Schröder sa odrazil od dna.
Úspech v Petrohrade
Kancelár Schröder musel vyraziť do útoku. Vojna v Iraku odhalila jeho slabiny v zahraničnej politike a vlečúca sa ekonomická kríza ukázala, že neplní volebné sľuby. Neutíchajúca kritika vnútri strany, ktorú tlmila situácia okolo Iraku, začala silnieť a prepad preferencií strany už nemohol byť hlbší. Aj Schröder pochopil, že musí niečo urobiť.
Za víkend sa mu podarilo urobiť viac než za posledné mesiace. Najprv vyrazil tromf kritikom vládnej zahraničnej politiky. Na oslavách v Petrohrade k nemu podišiel prezident Bush a prvýkrát po pol roku s nemeckým kancelárom prehovoril. Bol to síce len krátky zdvorilostný rozhovor, ale bol. Americko-nemecké mlčanie na najvyššej úrovni sa skončilo.
Prekvapenie v Berlíne
Z Petrohradu odletel kancelár do Berlína na mimoriadny zjazd sociálnych demokratov (SPD), aby si upevnil svoju pozíciu doma. Delegátom zjazdu predložil reformný balík Agendu 2010, ktorý bude znamenať značné škrty v štedrom sociálnom a zdravotníckom systéme.
Výsledok prekvapil aj samotného Schrödera. „Priznávam, že 90-percentý súhlas som nečakal, ani som v neho nedúfal.“
Kancelár a predseda SPD bodoval. Získal na svoju stranu väčšinu delegátov a umlčal kritické ľavicové krídlo v strane, ktorému sa nepodarilo presadiť žiadnu výraznejšiu zmenu reformného balíka.
Nemecká tlač jednohlasne pripomína, že Schröderovi sa podarilo získať iba hlavy, nie srdcia delegátov. SPD momentálne slepo nasleduje svojho vodcu, pretože netuší, ktorým smerom sa v takej zlej hospodárskej situácii vybrať. Slepo verí svojmu predsedovi, lebo iného nemá a Schröder jasne naznačil, že bez podpory reformám by stranu opustil.
To len predznamenáva ďalšie problémy, ktoré kancelára čakajú pri presadzovaní zmien. Koaličná väčšina v parlamente je tesná a kritiky bude pribúdať. Nespokojné odbory chcú najprv rokovať, až potom štrajkovať. Z inej strany tlačia na vládu ekonomickí experti, ktorí považujú reformy za nedostačujúce.
Dobrou správou je pre Schrödera postoj opozície, ktorá nie je s agendou spokojná, ale nebude jej stáť v ceste. Časť pripravovaných zákonov bude musieť prejsť aj druhou komorou parlamentu (Bundesrat), kde má väčšinu práve opozícia.
Neistý Schröder
Schröder si je problémov vedomý. Jeho takmer hodinový prejav bol síce bojovný, expertom na rétoriku však prezradil, že si kancelár nie je istý sám sebou. Jeho reč bola kŕčovitá a neistá a bolo to skôr volanie o pomoc, povedal pre magazín Der Spiegel Günter Zienterra z Inštitútu pre rétoriku a komunikáciu.
Schröder má za sebou úspešný víkend a o úspechu môže hovoriť aj Európa, ktorá je od silného Nemecka závislá. Nech sú reformy akokoľvek nedostačujúce, dôležité je, aby sa s nimi začalo. Horšie to už byť nemôže.
MIRIAM ZSILLEOVÁ