Dauhá v roku 2001,“ píše sa v spoločnom vyhlásení G 8.
Všetky štáty združené vo Svetovej obchodnej organizácii, teda aj Slovensko, by podľa tohto vyhlásenia mali dbať o to, aby sa obchod postupne liberalizoval a ich trhy boli prístupnejšie, najmä pre rozvojové krajiny.
G 8 sa však vyhla sporným otázkam, ktoré doteraz voľnému obchodu stoja v ceste. Vo vyhlásení chýba zmienka o spore medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi o zákaze geneticky upravených potravín, nie je tam ani náznak riešenia dotácií do poľnohospodárstva.
Bez spoločného stanoviska G 8 zostali aj ekonomické problémy vyspelej časti sveta. Vyjadrovali sa k nej len jednotlivo zástupcovia štátov. Britský premiér Tony Blair napríklad volal po reformách v Európe. „Len tak mám predpoklady na obnovenie silného rastu v blízkej budúcnosti,“ povedal Blair. Americký prezident George Bush sa zase vyslovil za silný dolár, čím spochybnil predchádzajúce vyjadrenia svojho ministra financií.
Klub najbohatších štátov nechal všetky tieto témy na najbližšie zasadnutie Svetovej obchodnej organizácie, ktoré sa uskutoční v septembri v Mexiku. Tam sa má vyriešiť napríklad aj téma dotácií pre poľnohospodárske produkty vyvážané do Afriky, či otázka, ako dosiahnuť, aby mali rozvojové krajiny prístup k drahým patentovaným liekom. (eko)