Hoci sa u nás teleworking zatiaľ príliš nerozšíril, v západnej Európe je už medzi spôsobmi zamestnávania pomerne rozšírený. Najviac teleworking obľubujú Škandinávci, ale stále viac sa používa aj vo Veľkej Británii a dokonca aj v Írsku, ktorého obyvatelia ešte donedávna uprednostňovali klasické formy zamestnania. Pretože tento spôsob práce nesie zo sebou pre určité typy ľudí aj nevýhody nie všetci Európania sú teleworkingu rovnako naklonení: podľa niektorých výskumov sa nepáčil napríklad až 62 percentám Francúzov, najmä pre obmedzenie možnosti priamej komunikácie s kolegami v práci. Všeobecne sa o prácu na diaľku zaujímajú najmä mladší zamestnanci a skôr muži než ženy.
Nie každý vie pracovať sám doma
„Myslím si, že mentalita slovenskej pracovnej sily nie je zatiaľ na takej úrovni, že by bolo dobré na Slovensku spustiť spôsob zamestnávania formou teleworkingu vo veľkom,“ hovorí Martin Straka z personálnej spoločnosti Lugera and Maklér. „Aj keď naša spoločnosť pôsobí na slovenskom trhu práce už sedem rokov, nezaznamenali sme veľký počet záujemcov o takýto spôsob práce. Hoci niektorí ľudia sú ochotní pracovať doma, ešte som sa nestretol s tým, že by si niekto vyslovene želal zamestnať sa iba takouto formou. I keď je pravdou, že výkon niektorých zamestnaní je spojený s takým množstvom cestovania a obchodných stretnutí mimo priestor firmy, že sa zamestnávateľovi pre takéhoto zamestnanca ani neoplatí vytvárať pracovné miesto.“
Teleworking je ideálny pre také profesie, ktoré pracujú na úlohách samostatne ako sú programátori, prekladatelia, účtovníci alebo podnikatelia zaoberajúci sa výtvarným či textovým návrhárstvom. Teleworkeri pritom samozrejme musia ovládať technológie. Psychológovia však upozorňujú, že domáca práca je psychicky náročná, vyžaduje si veľkú disciplínu a nesie zo sebou aj značné riziká: chýbajúca hranica medzi prácou a súkromným životom môže viesť u niektorých povahových typov ku stresom a prepracovaniu.
Napriek tomu bude teleworking zrejme stále vyhľadávanejší – okrem práce s modernými technológiami totiž často poskytuje aj inú nepopierateľnú výhodu: možnosť venovať sa rodine a súkromnému životu podľa želania.
Pre firmy je zamestnávanie na diaľku skôr výhodné
Práca na doma je výhodná napríklad pre zahraničné spoločnosti, ktoré tu iba začínajú a je pre ne výhodnejšie vytvoriť svojmu zástupcovi dobre vybavený homeoffice ako prenajímať celú budovu spolu s kompletným štábom obslužných zamestnancov, alebo pre distribučné firmy. Aj keď teleworking nie je vhodný pre všetky kategórie zamestnancov, mnohí zamestnávatelia by mohli umožniť pracovať svojim zamestnancom na diaľku aspoň časť pracovného času. V Rakúsku môžu túto formu práce využívať aj niektorí úradníci v miestnej či štátnej správe – časť agendy spracúvajú doma a v kancelárii úradu sedia iba v stránkové dni.
Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny v Bratislave skúmalo v rámci pracovno-rodinného auditu, ako sa stavajú k využívaniu flexibilných foriem zamestnávania slovenské firmy. „Niektoré z firiem, ktoré sa prieskumu zúčastnili, potvrdili, že záujemcom umožňujú aj prácu na diaľku, ale zatiaľ sa to u nás rozbieha pomaly,“ potvrdila nám Jarmila Filadelfiová.
Podľa odborníkov firmy sa obávajú, že by teleworking obmedzil ich možnosti kontroly zamestnancov a tým by sa zhoršili aj ich pracovné výsledky.
„Podobné obavy boli na začiatku u zamestnávateľov v západnej Európe,“ hovorí Jarmila Filadelfiová. „Ale podarilo sa im to prekonať a dnes už majú vypracovaných mnoho podporných programov a príručiek. Ale chce to samozrejme aj úplne iné manažovanie zamestnanca, ako v klasickom pracovnom tíme.“
Klady a zápory teleworkingu pre zamestnanca: + zníženie času potrebného na dochádzku do práce + zníženie sumy potrebnej na cestovanie + eliminovanie zbytočných stresov cestovaním v dopravnej špičke alebo obáv z neskorého príchodu na pracovisko + lepšie možnosti zorganizovať si vyhovujúce pracovné prostredie + zvyšuje možnosť zorganizovať si pracovné a súkromné povinnosti - prepracovanie spôsobené neexistujúcim limitom pracovného času - nedostatok priameho kontaktu s ľuďmi - zníženie schopnosti komunikovať s kolegami aj s vedením Klady a zápory teleworkingu pre zamestnávateľa: |