Viedeň 2. júna (TASR) - Veľká zahraničná cesta amerického prezidenta Georgea W.Busha sa ešte neskončila, ale v Krakove, Osvienčime, Petrohrade a v Eviane sa prezident venoval dianiu vo svete do takej miery, že doprial politickým analytikom dostatok materiálu na premýšľanie, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Bushov prejav v Krakove a jeho pochvalné slová o európsko-amerických vzťahoch napomohli k zmierneniu nepríjemného delenia Európy na "starú" a "novú."
Ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi prehovoril jeho americký kolega celkom iste z duše, keď postavil na jednu úroveň čečenských rebelov a príslušníkov al-Káidy.
Podanie ruky a niekoľkominútový rozhovor s Gerhardom Schröderom síce neznamená veľa, vzhľadom na pošramotené nemecko-americké vzťahy majú však veľký význam aj malé gestá.
Bushovo stretnutie s Jacquom Chiracom v Eviane nieslo síce známky formálnosti, nedávny rozhovor amerického prezidenta pre francúzsky denník Le Figaro však naznačil, že oteplenie nastáva aj vo vzťahoch medzi Francúzskom a USA, pokračuje denník.
Hovoriť o úplnej normalizácii transatlantických vzťahov by bolo napriek tomu predčasné, domnieva sa liberálny Der Standard.
Bush nerobí nijaké tajnosti z toho, že odmietavý postoj veľkej časti Európy voči vojne v Iraku USA zabolel. Súčasne nenechal nikoho na pochybách, že Amerika to s vojnou proti terorizmu myslí vážne a zo svojej tvrdej línie sa v tomto ohľade nemieni odkloniť.
V Európe zase vyvolali roztrpčené reakcie poznámky Washingtonu o zbraniach hromadného ničenia. Práve údajný vývoj a vlastníctvo tohto druhu zbraní sa stal dôvodom na americký vojenský zásah voči Iraku.
Napriek všetkým problémom sa počas dlhého summitového víkendu objavili náznaky, že Európania a Američania prestali na seba zazerať a urobili aspoň pár krokov k sebe, dodáva v závere rakúsky denník.