
Summit G 8 už tradične sprevádzajú potýčky antiglobalistov a polície. Táto sa odohrala včera počas protestného pochodu v meste Lausanne. FOTO - REUTERS
EVIAN, ŽENEVA, LAUSANNE, ANNEMASSE - Spoločným obedom a neskôr pracovným zasadaním sa včera vo francúzskom letovisku Evian začal summit skupiny siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G 8). Najvyšších predstaviteľov svetových mocností, ako už tradične, privítali protesty antiglobalistov.
Niekoľkotisíc odporcov globalizácie demonštrovalo včera od rána vo Švajčiarsku a Francúzsku. V Ženeve vyšlo do ulíc podľa agentúry DPA viac ako 10-tisíc demonštrantov smerom k švajčiarsko-francúzskej hranici. Tisícky antiglobalistov zablokovali diaľnice a mosty a stavali barikády na prístupovej ceste do Evianu. Asi stovka policajtov tam opakovane zasahovala slzným plynom. Vo švajčiarskom Lausanne vzbĺklo niekoľko pouličných bitiek medzi radikálmi a políciou. Poriadkové sily nasadili proti demonštrantom slzný plyn a gumové projektily a zakázali na popoludnie naplánované protestné zhromaždenie. Väčšina z asi tisíc demonštrantov v Lausanne sa správala nenásilne, ale asi 200 príslušníkov tvrdého jadra s čiernymi lyžiarskymi maskami strhávalo telefónne búdky a dopravné značky.
Už v noci na nedeľu v centre Ženevy asi tri stovky výtržníkov porozbíjali výkladné skrine niekoľkých obchodov a pokúšali sa zapáliť budovy miestnych úradov. Vyčíňanie v Ženeve smerovalo predovšetkým proti finančnému úradu a proti radnici, oznámila polícia. Na sídlo kantonálnej vlády dopadli dve zápalné fľaše. Násiliu boli vystavení aj hasiči, ktorí bojovali proti ohňom v centre mesta, kde sa demonštranti snažili podpáliť niektoré obchody.
Antiglobalizačné demonštrácie v neďalekom francúzskom Annemasse sa obišli bez násilia a zamerali sa iba na prerušenie cestného spojenia.
Pod skratkou G 8 sa skrýva osmička vedúcich priemyselných mocností sveta: Spojené štáty, Japonsko, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Kanada a Rusko.
Cieľom summitu G 8 v Eviane má byť prekonanie trhliny, ktorú v medzinárodných vzťahoch zanechali rozdielne postoje voči vojne v Iraku, úľavy pri splácaní dlhov rozvojových krajín, boj proti AIDS aj prístup obyvateľov tretieho sveta k vode a liekom. Členovia G 8 majú oznámiť aj nový program proti zbraniam hromadného ničenia.
Hostiteľ summitu, francúzsky prezident Jaques Chirac, chce, aby sa jeho prvé stretnutie s americkým prezidentom na francúzskej pôde nieslo v duchu zmierenia.
George Bush prichádza naklonený zmiereniu a zorganizoval si v Eviane oddelené stretnutia so svojimi dvomi odporcami v otázke irackej krízy: s francúzskym a ruským prezidentom. Stretnutie so spurným nemeckým kancelárom Schröderom ale v pláne nemá. Ruský prezident Putin prichádza do Evianu so snahou dostať ešte viac podpory od Washingtonu a Európy pre ruské obchodné záujmy. Britský premiér Tony Blair bude pokračovať v zmierovaní sa s Európou. (reuters, čtk)