
Vzťahy medzi Bushom a Chiracom ostali chladné, napriek zdanlivo pevnému stisku rúk.
FOTO – TASR/EPA a REUTERS
Petrohradské oslavy 300. výročia založenia mesta sa stali miestom, kde sa začali udobrovať krajiny a politici, ktoré sa nezhodli počas irackej krízy.
A uzmierovanie sa veľkolepými oslavami v Petrohrade neskončilo – včera pokračovalo vo Francúzsku, kde sa Bush stretol s ďalším oponentom, francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom. Ten v letovisku Evian privítal predstaviteľov siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G 8).
Hostiteľ Chirac si s Bushom pri jeho príjazde potriasli rukami a vymenili niekoľko slov. Tvárili sa však kŕčovito a v ich pozdravoch nebola žiadna srdečnosť. Čaká ich ešte dvojstranná schôdzka a Chiraca vraj veľmi potešil aj dar od Busha – v koži viazané knihy o amerických Indiánoch.
Prvýkrát od skončenia vojny v Iraku sa stretávajú politici, ktorí zastávali počas vojny úplne odlišné názory. Bush a Schröder sa posledných šesť mesiacov spolu nerozprávali.
Pod taktovkou petrohradského rodáka a ruského prezidenta Vladimira Putina sa v severnej ruskej metropole počas víkendu stretli najvýznamnejší svetoví politici. Slovensko zastupoval prezident Rudolf Schuster a svoj krátky pozdravný príhovor predniesol po rusky.
Putin sa predviedol pred celým svetom ako veľkorysý hostiteľ, šarmantný sprievodca aj zručný politik, ktorý šikovne bojuje za svoje záujmy. Skúsených štátnikov ohromil veľkolepým programom i zrekonštruovanými historickými pamiatkami a pri vymieňaní zdvorilostných fráz v sobotu na summite Európska únia – Rusko dôrazne upozornil, že Rusi už nechcú byť považovaní za občanov druhej kategórie a požadoval zrušenie vízovej povinnosti. Varoval pred novou, „schengenskou stenou“.
A hoci Putin nesúhlasil s americkým postupom v Iraku, spoločná tlačová konferenca s Bushom sa skončila slovami, že iracká kríza posilnila ich vzťahy napriek tomu, že na vojnu mali rôzne názory.
(mch, reuters, čtk)