Kalligram, Bratislava 2003
Uznávaný fyzik Lee Smolin ako prvý ponúka stručný a prístupný prehľad súčasných pokusov zosúladiť dve teórie - Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity skúmajúcu javy vo veľkom meradle (napríklad planéty, slnečné sústavy a galaxie) a kvantovú teóriu, ktorá sa zameriava na svet veľmi malých objektov (napríklad molekuly, atómy, elektróny) a vybudovať definitívnu „teóriu všetkého“. Smolin verí, že všetky spolu naznačujú, ako by mala vyzerať definitívna teória. Ukazuje, že veda speje ku kvantovej teórii gravitácie, ktorá zjednotí fundamentálne prírodné sily a napokon vysvetlí všetky javy vo vesmíre. Kniha je napísaná vytríbeným štýlom, jednoducho a jasne. Pre nezasväteného čitateľa je stručným úvodom do súčasných koncepcií priestoru a času.
Ján Štrasser: Stala sa nám láska
Ikar, Bratislava 2003
V knihe Stala sa nám láska jeden z najznámejších slovenských básnikov a textárov, ale tiež významný prekladateľ, literárny kritik, esejista a publicista Ján Štrasser predstavuje výber zo svojej, najmä ľúbostnej tvorby. Mnohé z jeho básní boli zhudobnené a dodnes nám znejú nielen v sluchu, ale i v duši. Vieš, jedna láska je vždy prvá, Zažni aspoň v jednom okne či Tlaková níž sú texty, ktorým ani roky neuberajú na dráždivej, erotickej príchuti. Výber má nápaditú grafickú úpravu a je určený každému, kto rád podľahne najkrajšiemu ľudskému citu, ktorým láska nepochybne je.
Jean-Louis Trintignant: Pokojná vášeň (V rozhovoroch s André Asséom)
Remedium, Bratislava 2003, preložila Viera Štetinová
Francúzskeho herca Jean-Louisa Trintignanta dobre poznajú masoví návštevníci kín, ale aj prieberčivejší diváci filmových klubov. Mnohé z filmov, v ktorých hral, patria do zlatého fondu francúzskej i talianskej kinematografie druhej polovice dvadsiateho storočia. V knihe spomienkových rozhovorov s priateľom, filmovým a divadelným kritikom Andrém Asséom sa vracia nielen do zákulisia filmových ateliérov, ale aj na divadelné dosky, na ktorých začínal a ktorým zostal verný do pokročilého veku.
Sigmund Freud: Podoby psychoanalýzy
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003, preložili Milan Krankus a Adam Bžoch
Výber zo štúdií rakúskeho psychiatra Sigmunda Freuda (1856 - 1939) ukazuje rozličné aspekty psychoanalýzy, postup jej liečebnej metódy, zaujímavé prípady z praxe, exkurz do mytológie, jazykovedy i výklad agresivity moderného človeka a jeho postoj k smrti. Šírku Freudových záujmov dopĺňa štúdia o humore a schopnosti humoristického postoja.
Andrew Morton: Madonna
Columbus, Bratislava 2003, preložila Marína Gálisová
Madonna, jedna z najznámejších žien našej epochy, popkultúrny chameleón so schopnosťou neomylne sa držať na absolútnom vrchole, je neoddiskutovateľnou kráľovnou populárnej hudby. Mortonova biografia sa zakladá nielen na rozsiahlom výskume, ktorý mu umožnil vystopovať speváčkinu cestu k sláve, ale aj na rozhovoroch s ľuďmi z jej bezprostredného okolia, vďaka čomu mohol postupne oddeľovať pravdu od mýtu.
Barry Callaghan: Temný smiech
Juga, Bratislava 2003, preložil Marián Gazdík
Autorove poviedky odhaľujú bezprostrednosť a vyrovnanosť, znepokojujúci svet plný bizarných činností skrytých pod povrchom toho, čo prijímame ako bežné. Jeho široký záber a hĺbka z nich robia poviedky univerzálne, legitímne a všeobecne prístupné. Každá z Callaghanových poviedok ponúka bohatý zážitok vďaka jemnej vyváženosti ideí, emócií a rozprávačského majstrovstva.
W. Daniel Hillis: Vzor v kameni
Academia, Praha 2003, preložil Matěj Hoffmann
Pre mnohých ľudí je záhadou, ako vlastne počítače pracujú a myslia si, že im nikdy nebudú rozumieť. Neuvedomujú si totiž, čo táto kniha brilantne demonštruje - že zdanlivo zložitý chod počítača je možno rozložiť do niekoľkých jednoduchých častí, kde sa uskutočňujú rovnaké jednoduché kroky stále dookola. Počítačový kúzelník Hillis ponúka ľahko stráviteľné vysvetlenie toho, ako sú spracúvané dáta tak, že operácie počítača pôsobia jednoducho ako chod bicykla. (ba, kul)