nskych strojární.
O predaji a ďalšej existencii niekdajšieho strojárskeho gigantu sa malo rozhodnúť na schôdzi veriteľov, ale nestalo sa tak. „Po neúspešnej schôdzi veriteľov sme tento vývoj očakávali. Upozorňovali sme, že odberatelia a záujemcovia o kooperačnú výrobu na neistú situáciu v podniku zareagujú, a stalo sa,“ konštatoval včera Lupták.
Podľa informácií denníka SME perspektívni odberatelia detvianskych nakladačov zrušili niektoré objednávky, ktoré podmieňovali rozhodnutím o novom vlastníkovi, s ktorým by mohli rokovať o podmienkach kontraktov. Zneistené zostali aj firmy, ktoré mali záujem o kooperačnú výrobu, a hľadajú možnosti v iných firmách.
Odborári boli pod tlakom situácie nútení akceptovať dôvody hromadného prepúšťania, žiadajú však rešpektovanie kolektívnej zmluvy, ktorá zabezpečuje prepusteným aspoň štvormesačné odstupné. Po niekoľkých vlnách prepúšťania dnes v podniku pracuje z pôvodných 1600 len 570 zamestnancov.
Za poslednú šancu pre zamestnancov strojárskej fabriky označil Lupták dohodnuté dnešné rokovanie predstaviteľov PPS s najväčšími veriteľmi - Sociálnou poisťovňou, Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, Národným úradom práce a Slovenskou konsolidačnou. Lupták predpokladá, že ak by veritelia záväzne deklarovali, že podnik predajú jednému z dvoch uchádzačov, časť zo 150 zamestnancov by nemusela prísť o miesta.
Záujem získať detviansku strojársku firmu mali Sitno Holding exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka a spoločnosť ISKO, ktorej šéfuje niekdajší člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Grnáčik. Podľa našich informácií Černák ponúkol za fabriku 150 miliónov korún a Grnáčik ani nie polovicu, 65 miliónov.
DANIEL VRAŽDA