Poslancom sa v parlamente pri schvaľovaní návrhov zákonov narýchlo často podarí vyrobiť bizarné paragrafy. Aj preto, že vláda s predkladaním zákonom často mešká, musia poslanci schvaľovať zákony v skrátenom legislatívnom konaní. Potom nemajú čas sa s textom oboznámiť a zákon sa narýchlo snažia vylepšovať, pričom ho často skomolia. Uvádzame niekoľko príkladov:
* V roku 2001 sa podarilo vtedajšiemu poslancovi a dnešnému ministrovi dopravy Pavlovi Prokopovičovi zrušiť paušálnu daň, ktorá je medzi živnostníkmi veľmi obľúbená. Prokopovič bol najväčším zástancom paušálnej dane a chcel ju rozšíriť aj na ďalšie povolania. Vetu sformuloval tak nešťastne, že od ďalšieho roku by prestala paušálna daň platiť a poslanci to nevedomky odhlasovali. Neskôr chybu napravili.
* Iný prípad bol poslanec SDĽ Vladimír Maňka, ktorý chcel, aby sa gastrolístkami platilo len v jedálňach a reštauráciách. Maňka to neurobil nevedomky, myslel to vážne. Jeho návrh neprešiel.
* Za ministrovania Brigity Schmögnerovej pripravilo ministerstvo financií návrh na daň z motorových vozidiel, ktorá mala spĺňať úlohu „dane z luxusu“. Parametre boli také nepodarené, že majiteľ najlacnejšej Škody Felicie s naftovým motorom by platil rovnakú daň ako majiteľ štvormiliónového Audi. Návrh zákona nakoniec ministerstvo stiahlo.
* Neskôr ministerstvo financií navrhlo zákon, podľa ktorého by musel každý človek podať majetkové priznanie, a ak je nemajetný, musel by podať vyhlásenie, že je nemajetný. Vláda neskôr vyhlásenia zrušila.
* Koncom roka 2001 vyšla v zbierke zákonov norma, ktorá úplne odstavila starostov obcí od obcou založených firiem. Ak obecný úrad založil napríklad firmu na vyvážanie smetí, alebo obecnú káblovú televíziu, alebo hoci aj obecnú políciu, starosta, ktorý bol priamo predurčený na to, aby tieto organizácie viedol, musel z ich orgánov odísť, inak by prišiel o kreslo starostu. Zákon zakázal byť starostom aj v Združení miest a obcí, ktoré je priamo starostovským združením.
Príklady zo sveta
Singapur – Je trestné chodiť po byte bez oblečenia, pokuta hrozí aj za nespláchnutie WC.
Južná Kórea – Policajti musia nahlásiť úplatky, čo prijali.
Švajčiarsko – Kto býva v byte so susedmi, nesmie od desiatej večer do šiestej ráno splachovať záchod.
Dánsko – Kto nenahlási úmrtie, zaplatí pokutu 20 dánskych korún.
Nórsko – Losy smie vykastrovať iba veterinár.
Texas – budúci delikvent je povinný informovať obeť o chystanom prečine s denným predstihom, inak je to priťažujúca okolnosť.