ŽILINA - Asociácia sudkýň Slovenska presadzuje, aby na Slovensku vznikli tzv. rodinné súdy. Podľa výkonnej riaditeľky asociácie Daniely Baranovej je to nevyhnutné, ak Slovensko chce dodržať záväzky Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý sme prijali ešte v roku 1999. „Súčasný systém neumožňuje sudcom garantovať potrebnú ochranu práv detí. Všetko je byrokratické, formalistické, kým práva detí vyžadujú účinnú a rýchlu ochranu. Doterajšie lehoty, ktoré sú pozostatkom predchádzajúceho systému, nemôžeme v súdnictve ďalej tolerovať,“ tvrdí Baranová.
O novom systéme sa vôbec po prvý raz rozprávali spolu sudkyne, poslankyne, zástupcovia tretieho sektora, Unicefu a ministerstva spravodlivosti v priestoroch detského krízového centra Náruč v Žiline. Jeho riaditeľ Ivan Leitman si myslí, že „sudcovia majú v mnohých prípadoch agendu týkajúcu sa rodiny a detí skoro ako za trest.“ „Dávajú ju začínajúcim sudcom, ktorí nie sú v tejto problematike zorientovaní. Neexistujú špecializovaní sudcovia, ktorí by boli na takúto problematiku pripravovaní. Potom sú rozhodnutia také, aké sú.“
Rodinné súdy by podľa Baranovej mali na súdoch fungovať ako samostatné špecializované oddelenia, kde budú agendu vykonávať špecializovaní sudcovia s dostatočnými právomocami. V praxi by sa to malo prejaviť zefektívnením všetkých konaní, ktoré súvisia s rodinou a deťmi. Rozhodnutia súdu by mohli byť do niekoľkých dní.
ANDREA HARMANOVÁ