Podľa hovorcu ministerky financií Petra Papánka úrad v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že „nezistil nedostatky, v dôsledku ktorých by bolo možné konštatovať rozpor so zákonom a následné prijatie opatrení na jeho zrušenie“. „Ministerstvo bude akceptovať toto rozhodnutie. Tender bude pokračovať,“ podčiarkol Papánek.
O predbežné pozastavenie tendra požiadalo Úrad pre verejné obstarávanie pred mesiacom samo ministerstvo financií. Ako dôvod uviedlo podozrenie z korupcie a porušenie postupov pri verejnom obstarávaní.
Vedúca úradu ministerstva Helena Laudárová v tejto súvislosti podala aj trestné oznámenie, v ktorom uviedla, že ponuku na úplatok dostal predseda výberovej komisie na dodávku informačného systému pre štátnu pokladnicu Daniel Ferjanček.
Hovorca ministerky včera priznal, že úrad nemá zo zákona kompetencie na prešetrovanie podozrení z pokusu manipulovať rozhodnutie komisie formou ponúknutia úplatku a v tejto súvislosti prijímať opatrenia voči obstarávateľovi: „Vec riešia orgány činné v trestnom konaní.“
Slovenské zákony neumožňujú zastaviť tender pre podozrenie z korupcie. Rezort financií by podľa Papánka mohol zrušiť tender len vo vymedzených prípadoch. Takým by bola napríklad situácia, keď by ani jedna z podaných ponúk nezodpovedala podmienkam súťaže, pokiaľ by ministerstvo neprijalo ani jednu z ponúk alebo ak by zrušenie tendra nariadil úrad.
Spustením projektu štátnej pokladnice chce rezort financií centralizovať všetky finančné toky niekoľkých tisícok zložiek verejnej správy, ktoré dosiaľ fungujú oddelene - rozpočtové a príspevkové organizácie, štátne fondy, Sociálnu poisťovňu, zdravotné poisťovne, Národný úrad práce, Fond národného majetku SR, obce, ako aj štátny rozpočet. Ich účty v súčasnosti vedie Národná banka Slovenska aj komerčné banky. Keďže ich výdavky nemá štát pod kontrolou, ich výška často presiahne stanovené limity.
MICHAL NALEVANKO
PETER TÓTH