
Približne 30 000 osôb včera počas tradičnej paradajkovej bitky v obci Buňol v španielskej Valencii spotrebovalo asi 120 ton rajčín. Účastníci bitky známej ako „tomatina“ sa obliekajú do plaviek a na ochranu používajú plavecké okuliare a kúpacie čiapky. Po bitke nadišiel čas pre hasičov a dobrovoľníkov, ktorí obec vyčistili od červenej hmoty z rajčín. Tento rok sa napoludnie priviezli v siedmich nákladných vozidlách. Tradícia „tomatiny“ spadá do 40. rokov, keď sa skupina priateľov pri oslavách svätého Ľudovíta, patróna obce, prvý raz začala zabávať hádzaním rajčín. (čtk)
BOGOTA – Troch údajných členov Írskej republikánskej armády (IRA) včera v Kolumbii oficiálne obvinili z ilegálneho vojenského výcviku ľavicových povstalcov a falšovania dokumentov. Martina McCauleya, Jamesa Monaghana a Nialla Connollyho môžu v Kolumbii držať v cele predbežného zadržania 240 dní.
Väznenie Írov môže vážne ohroziť mierový proces – tak v Kolumbii, ako aj v Severnom Írsku. Zahraniční diplomati upozornili, že ak sa kontakt IRA s kolumbijskými povstalcami potvrdí, budú mať republikáni problémy. Najväčšie by mala Sinn Fein, politické krídlo IRA. Sinn Fein sa zúčastňuje na mierových rokovaniach o Ulsteri. Kontakty na juhoamerických rebelov, ktorí údajne získavajú financie na boj proti vláde z obchodu s drogami, by jej pravdepodobne zavreli dvere do Washingtonu či iných svetových metropol, kde chce hľadať podporu pre odtrhnutie od Británie.
Údajných írskych teroristov armáda zatkla po tom, ako sa vracali z juhokolumbijskej oblasti kontrolovanej povstalcami Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC). Tá so svojimi viac ako 16 tisíckami vojakov predstavuje najväčšiu povstaleckú armádu v celej Južnej Amerike. Traja obvinení pre kolumbijský rozhlas Caracol uviedli, že sa na územie, ktoré sa žiadny turista neodváži navštíviť, vybrali, „lebo sa im tam páčila príroda“. V prípade, že ich uznajú za vinných, môžu za mrežami stráviť dvadsať rokov.
Ľavicová gerila sa pritom už priznala, že sa so zadržiavanými Írmi stretla. Raúl Reyes, hovorca povstalcov, sa pre londýnsky denník The Sunday Times priznal, že „cudzincov pozvala FARC do svojho sídla, kde si vymenili názory“. Podľa FARC sa však o teroristickom boji nerozprávalo. Reyes tvrdí, že „FARC sa iba zaujímala o boj proti britskej vláde a oni zase počúvali prednášky o taktike povstalcov“. Podľa britskej tlače však „írski učitelia“ FARC vysvetľovali, ako používať vysokoexplozívny materiál, s ktorým sa dajú uskutočňovať útoky v mestách. Prednáška bola okrem iného aj o československom semtexe.
Rokovania medzi IRA a FARC o vojenskom výcviku napokon potvrdilo aj zverejnenie rozhovoru medzi jedným z veliteľov FARC Jorgem Bricenom, známym pod prezývkou „Mono Jojoy“ (Opica Jojoy), a jeho podriadeným, ktorý návštevu Írov koordinoval. Rozhovor nahrala kolumbijská armáda. (taa, reuters)