
Jaroslav Tvrdík sa včera tak ako inokedy nezdráhal ukázať emócie. FOTO - ČTK
Český minister obrany Jaroslav Tvrdík prehral svoj boj s ministrom financií o peniaze na armádu a dal funkciu k dispozícii. Urobil tak včera vo vojenskom čase o šiestej ráno u predsedu vlády Vladimíra Špidlu.
Vládu chce opustiť verejnosťou obľúbený minister s imidžom priameho chlapa. Špidla zatiaľ jeho rezignáciu neprijal a zobral si čas do budúcej stredy, aby sa rozhodol ako ďalej. Hľadanie náhrady nebude ľahké.
O tom, že rezignuje, ak sa mu nepodarí zabezpečiť pre armádu dosť peňazí, hovoril Tvrdík už niekoľko týždňov. „Reforma tak, ako bola koncipovaná, sa nedá uskutočniť. Treba za to prevziať zodpovednosť,“ povedal včera na mimoriadnej tlačovej konferencii Tvrdík, ktorý je známy silnými vyhláseniami.
Oznámil, že pred svojou rezignáciou reformu zmrazil a armádny plán treba prepracovať. Do roku 2008 totiž vojaci dostanú o 36,3 miliardy korún menej, ako by mali. Znamená to, že v podstate nebude existovať delostrelectvo a protivzdušná obrana a prehodnotená zrejme bude aj účasť v zahraničných misiách.
Reformovať armádu, ktorá bola desaťročia členom Varšavskej zmluvy a rýchlo sa stane členom NATO, nie je ľahké. „Tvrdík túto reformu do značnej miery garantoval. Z pohľadu zásadnejších zmien na ministerstve obrany bol zrejme za posledných 10 rokov najúspešnejší a najrešpektovanejší,“ hodnotí jeho prácu Radek Khol z Ústavu medzinárodných vzťahov. Jeho prácu brali aj poslanci opozičnej ODS.
Milovníka veľkých gest a úprimných spovedí reformný boj vyčerpával. „Som na dne,“ povedal Tvrdík pre Mf Dnes už minulý rok v októbri. Opakoval, že by najradšej odstúpil. „Sme skvelí v riskantných misiách v zahraničí, dokonale zvládame povodne, ale vo všetkých ostatných akciách zlyhávame: pri presune obrnených transportérov k Rádiu Slobodná Európa, ochrane muničných skladov a strácame aj na verejných zákazkách,“ hovoril sklamane.
Vyčerpávala ho neochota starších vojenských veliteľov podieľať sa na reforme a zlý stav v mnohých jednotkách. Jeho vzťahy s náčelníkom generálneho štábu a veliteľmi neboli dobré. „Cítim medzi nami problémy,“ pripustil včera, dva roky po nástupe do funkcie.
Bojovať musel aj na politickom poli. S ministrom financií rokoval o armádnych peniazoch tri týždne a hoci Česko ešte na minuloročnom summite NATO v Prahe sľúbilo, že dá vojakom 2,2 percenta HDP, s čím rátali aj Tvrdíkovi reformátori na ministerstve, nakoniec to bolo len 2,05 percenta.
Tvrdík akoby na to čakal. Dostal argument, aby mohol podať demisiu. „V tejto chvíli by som musel porušiť mnoho sľubov a myslím, že nie je možný iný krok, než ktorý som spravil.“
Vojaci sa podľa neho musia ďalej zdokonaľovať v činnostiach, v ktorých v aliancii vynikajú - v obrane proti zbraniam hromadného ničenia, kde pripravujú prápor pre sily rýchlej reakcie NATO. Sústrediť by sa mali aj na vojenské zdravotníctvo a pasívne sledovacie systémy.
Hoci minister financií Bohumil Sobotka nedal vojakom dosť peňazí, Tvrdík jeho reformu verejných financií prijal. Špekuluje sa aj o tom, či je nedostatok peňazí jediným dôvodom na rezignáciu. Spomína sa najmä ostrý konflikt vo vláde, ktorý sa strhol okolo šéfa Bezpečnostnej informačnej služby Jiřího Růžka. Rezignáciu Špidlovho človeka požadoval aj Tvrdík, ktorého mala tajná služba odpočúvať.
MAREK CHORVATOVIČ