
FOTO - ARCHÍV SME ZDROJ - ŠTATISTICKÝ ÚRAD SR
Ekonómovia čakali, že bude zhruba trojmiliardový. Rozdiely v odhadoch a skutočnosti zatiaľ nevedia presne vysvetliť. Štatistický úrad ešte zverejnil iba veľmi všeobecné čísla, z ktorých sa nedá dôvod presne vyčítať. „Môže to byť aj vplyvom silnej koruny, aj slabého dopytu v zahraničí. Tri mesiace boli výsledky lepšie, ako všetci čakali, teraz je jeden horší,“ povedal Róbert Prega z Tatra banky.
Od minulého novembra stúpal vývoz rýchlejšie ako dovoz a schodok klesal. V posledných štyroch mesiacoch dokonca vývoz rástol oproti rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka o viac ako 20 percent. V apríli to bolo iba 11,4 percenta. Lenže pred rokom bol vývoz výnimočne vysoký, čo sa podľa analytikov pod zhoršenie celkového obchodu tiež podpísalo.
Prega pripustil, že slabší vývoz má na svedomí aj silná koruna. Utvorili sa dve skupiny výrobcov a jedna má väčšie problémy prispôsobiť sa neodvratnému zhodnocovaniu meny. Patrí do nej napríklad odevný priemysel. „Z pohľadu celej ekonomiky však bude dôležité, či odvetvia, ktoré export ťahajú, dokážu útlm v iných kompenzovať. Prvé tri mesiace jednoznačne naznačovali, že áno.“
Približne šesť z desiatich korún vývozu tvoria tri odvetvia: dopravné zariadenia, stroje a kovy. Tým sa podľa analytikov darí, hoci okrem automobilového priemyslu striedavo.
Dovozy stúpli oproti minulému aprílu skoro o 13 percent. „K dovozu prispievajú hlavne stroje, prístroje a zariadenia. To môže znamenať prílev investícií,“ myslí si analytička Andrea Borčinová zo Slovenskej sporiteľne. Takéto dovozy by v budúcnosti prispeli k zlepšeniu obchodnej bilancie.
Analytici upokojujú, že jedno číslo ešte neznamená zmenu trendu a na zmenu pozitívnych odhadov na celý rok nevidia dôvod. Za štyri mesiace je mínus v obchode 13,5 miliardy, oproti vlaňajšku je nižší takmer o polovicu.
JANA BRONDOŠOVÁ