
Csákymu sa nechtiac podarilo vyvolať spor medzi Ficom a Mečiarom.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
Dôvodom je, že Smer začal v tejto veci spolupracovať s Tkáčovou Ľudovou úniou. HZDS považuje Tkáčovu stranu za neparlamentnú a „postup Smeru za prinajmenšom neobvyklý“, povedal hovorca HZDS Igor Žvach.
Predseda Ľudovej únie (ĽÚ) Vojtech Tkáč hovorí, že HZDS sa začína „vyfarbovať“ a že Mečiarov postoj je zrejme výsledkom dohovorov ešte spred referenda. „Pán Mečiar si nechce uvedomiť, že Ľudová únia je parlamentnou stranou,“ podotkol Tkáč. Podľa neho návrh odvolať členov vlády je spoločnou iniciatívou Smeru a jeho strany.
Robert Fico povedal SME, že je na voličoch HZDS, aby vyhodnotili to, že pán Mečiar podporuje vo funkciách Pála Csákyho a Ivana Mikloša. Mečiarov odpor k tkáčovcom považuje „za internú vec medzi HZDS a ĽÚ“.
Poslanec HZDS Dušan Jarjabek predpokladá, že poslanecký klub hnutia sa napokon dohodne na odvolaní členov vlády.
Smer sa usiloval o odvolanie Csákyho ešte v apríli. Nenašiel však podporu v radoch opozície. Po referende, keď sa opäť ozvali hlasy vyvodiť zodpovednosť voči vicepremiérovi za nezvládnutú kampaň, šéf HZDS Vladimír Mečiar nabádal k spravodlivosti, lebo zodpovednosť by sa mala podľa neho rozložiť na celú vládu. (sp)