„Už niekoľko rokov vidíme veľké slabiny v programovaní predvstupových fondov, v ktorých je menej peňazí a ľahšie sa manažujú,“ povedal pre SME Dieter Thiel, radca a vedúci sekcie PHARE/ISPA delegácie. Na vine je podľa neho „nedostatočnosť administratívnych kapacít“. Úradníkov na dôležitých miestach je málo a sú nekvalitní.
Na vine je však aj vláda, ktorá si nedostatočne uvedomovala, akou výzvou je táto téma. „Preto premiér 28. apríla vyzval členov kabinetu, aby pridali,“ hovorí Thiel.
Národný rozvojový plán Brusel vrátil už druhý raz. Prvý raz sa tak stalo v roku 2002. „V marci predložený Národný rozvojový plán pripravený ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja prijali ako východisko na diskusiu. Tento pokus bol teda úspešnejší ako ten prvý,“ povdal Thiel.
Brusel tiež vrátil na prepracovanie dva operačné programy. „Dokument Základná infraštruktúra bol vrátený ako neprijateľný. Chýbala dostatočná zrozumiteľnosť a premyslenosť opatrení.“
Rovnako skončil aj operačný program Priemysel a Služby. „Chýbala spojitosť s prioritami v Národnom rozvojovom pláne, lepšie kvantifikovanie cieľov v jednotlivých prioritách,“ vysvetlil Thiel. V dokumente okrem iného nebola jasná schéma slovenského systému štátnej pomoci, analýza trhu práce či environmentálnej situácie.
Minister Gyurovszky nedostatky v dokumente Základná infraštruktúra vysvetľuje tým, že Slovensko ho pripravovalo podľa pokynov z Bruselu, ktorý však neskôr zmenil názor na to, čo má obsahovať. „V takom krátkom čase nebolo možné pripraviť konzistentný materiál.
Neschválené dokumenty sú však podľa ministra už prepracované a 6. júna budú znova odovzdané na schválenie Bruselu. (mar)