
Nepálsky Šerpa Khumbu Rai neďaleko kláštora na ceste, ktorá vedie na nepálsky Mount Everest. Rai je jedným z mnohých ľudí, ktorí sa spoločne usilovali umožniť synovi Sira Edmunda Hillaryho, Petrovi Hillarymu, zorganizovať modlitbu a rituálny tanec v maskách na oslave 50. výročia dosiahnutia vrcholu Mount Everest. FOTO - ČTK/AP
Len 50 rokov ľudia vedia, ako vyzerá svet z najvyššej hory. Prví ľudia sa na Mount Everest dostali presne pred pol storočím. Boli to Novozélanďan Edmund Hillary a nepálsky Šerpa Tenzing Norgay.
Po Hillarym a Norgayovi vyliezlo na strechu sveta ďalších 1300 horolezcov. Približne toľko ich včera čakalo v základnom tábore. Pod vrcholom to v týchto dňoch vyzerá ako na korze. Edmund Hillary aj preto vyzval nepálsku vládu, ktorá mu včera udelila čestné občianstvo, aby nevydávala ďalšie povolenia a dopriala hore pokoj.
Na Everste sa za 50 rokov veľa zmenilo. Odhaduje sa, že v okolí hory je až desať ton odpadkov. Boháči si cestu na vrchol krátia pomocou vrtuľníkov a v základnom tábore je dokonca internetová kaviareň.
Pre Hillaryho to musí byť smutné. Keď sem prichádzal, Everest bol nedobytnou métou. „Najväčšou vecou, ktorú sme s Tenzingom dokázali, bolo, že tú veľkú horu je možné dobyť a výstup prežiť,“ povedal v Katmandu, kde vyvrcholili oslavy.
V 83 rokoch sa Hillary už nedostal ani k úpätiu Everstu a zostal len v Káthmandu. Zdá sa však, že by tam nebol šťastný. „Ak by som mal znovu 33 rokov a bol by som plný energie ako vtedy, nechcel by som stáť v rade pod kopcom,“ povedal agentúre Reuters. Mladým generáciám horolezcov, ktorí k najvyššej hore sveta strácajú úctu, odkázal: „Sedieť v základnom tábore a kopať do plechoviek od piva, to nepovažujem za horolezectvo.“ (kos)