lia televízie tvrdia, že odvolanie nemá s vojnou nič spoločné. „Zmeny sa dejú z rôznych dôvodov. Muhammad Džasím al-Alí zostáva na palube, čo znamená, že všetky zvesti a obvinenia o al-Džazíre nemajú žiadnu hodnotu,“ uviedol hovorca televízie.
Muhammad Džasím al-Alí pôsobil v televízii od jej založenia v roku 1996. Al-Džazíra vysiela správy v arabčine 24 hodín denne a počas vojny v Afganistane si vyslúžila uznanie. V Iraku mali reportéri al-Džazíry zvláštne postavenie, keď zrejme ako jediní mohli pracovať samostatne, bez dohľadu irackého ministerstva informácií. Ešte pred vypuknutím bojov Muhammad Džasím al-Alí v Bagdade natočil hodinový exkluzívny rozhovor s irackým prezidentom Saddámom Husajnom.
Na adresu arabského kanála sa preto zniesla vlna kritiky západných médií, ktoré al-Džazíru a jej šéfa obvinili z kolaborácie so zvrhnutým irackým režimom. Američanmi podporovaný iracký činiteľ Ahmad Šalabí obvinil niekoľkých novinárov z al-Džazíry zo špionáže. „Pracovali pre iracké tajné služby,“ uviedol Šalabí, vodca Irackého národného kongresu, na základe spisov nájdených v štátnych archívoch v Bagdade.
USA majú výhrady k al-Džazíre i pre nahrávky významných predstaviteľov teroristickej siete al-Káida. Naposledy televízia odvysielala prejav Zavahrího, ktorý vyzval na novú vlnu teroru. (čtk, reuters, idnes)