
Američania si začínajú vážiť vitalitu svojich seniorov. FOTO - TASR/EPA
ho mestečka, píše denník Christian Science Monitor.
Ospalé mesto na úpätí hôr Sacramento sa po dve generácie nevedelo spamätať z faktu, že ložiská ílu, pre ktoré sem kedysi prišli prví osadníci, sú prázdne. Mladí ľudia začali odchádzať a poloprázdne ulice žili zo spomienok na minulosť. Až kým miestni zástupcovia neprišli na čudnú myšlienku prilákať do mesta dôchodcov z okolia.
Nová generácia amerických dôchodcov ostáva na rozdiel od ich otcov a dedov oveľa dlhšie vo výbornej kondícii, a preto jej ani nenapadne dobrovoľne odchádzať do izolácie. Zamestnávajú sa na polovičné úväzky, lacno predávajú dlhoročné know-how, vytvárajú športové kluby, financujú opravy ciest aj miestnych umelcov. A hlavne nakupujú.
Konzumná energia dôchodcov naštartovala aj umierajúcu ekonomiku mestečka Lincoln. A s lepšou hospodárskou situáciou je šanca, že sa v Lincolne začne rodiť viac detí a mladí sa vrátia z veľkomiest.
„Priťahovanie dôchodcov je dnes zrejme najlepším spôsobom ekonomického rozvoja,“ hovorí Gene Waren, miestny ekonomický konzultant. Onedlho sa nadchli štáty Mississippi, Kentucky aj Louisiana a začali financovať programy na lákanie seniorov do miest, kde ustal hospodársky rozvoj.
„Mohol som sa vyvaliť a nerobiť nič - ale toto ma viac baví,“ hovorí sivovlasý Jim Lehman. V meste sa živí na pol úväzku ako bankový úradník, založil golfový klub a organizuje opravy cesty.
Mestečko Lincoln môže byť dobrým príkladom aj pre mnohé európske krajiny. Aj tie majú problém so starnutím obyvateľstva a upadajúcou ekonomikou.
Podľa Centrálnej európskej banky budú musieť európske vlády radikálne pozmeniť svoje dôchodkové systémy a pripraviť svojich občanov na to, že budú pracovať dlhšie a sami sa starať o svoj budúci dôchodok. Do roku 2050 majú tvoriť až 60 percent pracujúcej populácie.
Útechou starnúcemu západnému svetu môže byť aspoň zistenie nedávnej psychologickej štúdie o senioroch - tá tvrdí, že napriek tradičným predstavám o zatrpknutých dedkoch a hašterivých babkách má ľudský charakter tendenciu sa aj s vyšším vekom skvalitňovať.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ